Gołuchów to niewielka wieś, a zarazem gmina, w powiecie pleszewskim i w województwie wielkopolskim. Z miast, najbliżej stamtąd do Pleszewa (13 km) oraz do Kalisza (16 km.). Mogłoby wydawać się, że to nic ciekawego. Spory błąd. Wiele chciałoby do takiej wsi przyjechać, a może też spędzić tam kilka dni, czy nawet swój urlop.
Najbardziej znanym jest Zamek w Gołuchowie. Wzniesiono go w połowie XVI wieku. Pierwotnie miał charakter obronny w stylu renesansu francuskiego. Słusznie przypomina francuskie zamki nad Loarą. Później przebudowany, następnie zniszczał, po czym został odnowiony. Związały się z nim rody Czartoryskich, Leszczyńskich i Działyńskich.
W Zamku mieści się znakomity Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Polecam zwiedzanie wnętrz. Zdjęcia fotograficzne nie są reprezentacyjne, choć dla mnie są istotne. Więcej informacji o historii Zamku znajdziesz na stronie internetowej https://web.archive.org/web/20150506071600/http://www.mnp.art.pl/muzeum/oddzialy/muzeum-zamek-w-goluchowie
W pobliżu Zamku znajduje się Muzeum Leśnictwa prowadzone przez Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Jest to jedyne tego rodzaju muzeum w naszym kraju. Na zdjęciu jeden z ich budynków z wyglądu przypominający pałac.
Wokół Zamku i OKL znajduje się ogromny park-arboretum o powierzchni 158 ha. Zaprojektował go Adam Kubaszewski. W parku rośnie wiele rzadkich drzew. To efekt pasji dendrologicznej Działyńskich, tych od Kórnika. Płynie też rzeczka Trzemna i są stawy. Kilka godzin uroczych spacerów. Można też siąść na ławeczce.
Albo też można przejść się do Zagrody Żubrów, jedynej takiej w Wielkopolsce.
Zainteresowanym pomnikami przyrody polecam Kamień św. Jadwigi, największy głaz narzutowy w Wielkopolsce. Do tego miejsca jest ok. 4 km.
Niektórych skusi wędrówka lub przejażdżka okolicznymi lasami i polanami.
Można też dotrzeć nad jezioro.
Do zobaczenia.