Uwaga! Mała galeria zdjęciowa i linki dalej.
W ubiegłym roku mogliście przeglądać na moim blogu cykl o majówkach. Wzbudził zainteresowanie. Do propozycji z 2021 roku łatwo dotrzeć klikając na blogu w tag majówki. https://fotowedrownik.pl/tag/majowki/
Wczoraj pilotażowo rozpocząłem serię o nowych majówkach w naszym kraju. Odcinek był o Toruniu.
Jeżeli komuś spodoba się, może skorzystać z jakiegoś pomysłu już w kwietniu, a także później, w czerwcu, w lato, czy na jesień. W dużej części będą to pomysły jednodniowe, niemniej możecie je łatwo rozszerzyć na dłuższy pobyt. Np. Toruń uzupełnić o niedalekie atrakcje w: Golubiu-Dobrzyniu, Chełmnie, albo w Ciechocinku.
Tak więc majówki 2022. Postaram się o większe, niż poprzednio, urozmaicenie postów. Najlepiej będzie spędzić ten szczególny wiosenny czas w sposób aktywny. Pieszo lub na rowerze, albo w inny akceptowalny prze Ciebie sposób. Wypoczynek wśród przyrody może przynieść wiele korzyści nie tylko entuzjastom natury.
Ostatnio Polska Organizacja Turystyczna szczególnie wyróżniła Jurę Krakowsko-Częstochowską. Wręczono specjalny certyfikat Polskiej Marki Turystycznej. Więcej na ten temat w: https://www.polskiemarkiturystyczne.gov.pl/aktualnosci/znamy-wyniki-ii-naboru-do-projektu-polskie-marki-turystyczne
Zarządcą wspomnianej atrakcji jest Związek Gmin Jurajskich https://www.jura.info.pl/
Dopełniając tej informacji dodałbym, że te same certyfikaty otrzymały ponadto: EnoTarnowskie (winnice w regionie tarnowskim) https://enotarnowskie.pl/, Łódź oraz Poznań.
Przyznano ponadto wyróżnienia: Górom Świętokrzyskim, Roztoczu, szlakowi aktywnej turystyki wodnej na Czarnej Hańczy, Kanałowi Augustowskiemu oraz Biebrzy Cha-KA-Bi.
To nie tylko szansa rozwoju dla wspomnianych regionów, ale choćby propozycje dla Was, również i na majówki.
Jura Krakowsko-Częstochowska to dość znany region naszego kraju, ale jeszcze nie tak bardzo, jak na to zasługuje. Słynie ona z całego systemu średniowiecznych zamków strzegących polskich granic przed nieprzyjacielskimi napadami. Budowle obronne wznoszono na wyniesieniach terenu często wbudowując je w naturalne skalne otoczenie. Szlak Orlich Gniazd należy do największych tego rodzaju atrakcji naszego kraju. Więcej na jego temat na https://orlegniazda.pl/
Jura to dość stara geologicznie wyżyna powstała w okresach jury i kredy. Zbudowana jest ze skał wapiennych. Sporo tam jaskiń i można znaleźć skamieniałości. Dość powiedzieć, że Jura Krakowsko-Częstochowska kształtowała się w okresie dominacji dinozaurów.
Ramy tego postu nie pozwalają na szczegółowe opisanie poszczególnych atrakcji Jury. Zilustruję je więc jedną galerią zdjęciową ulubionego przeze mnie miejsca, którym są ruiny Zamku w miejscowości Podzamcze w okolicach Ogrodzieńca.
Więcej o samym Zamku też na https://www.zamek-ogrodzieniec.pl/
Do zobaczenia.
Gdyby ktoś z Was zechciał zajrzeć do dawniejszych moich postów związanych z Jurą, poniżej są linki.