Wspomnę kilka nieżyjących dziś wielkich postaci polskiej piosenki. Bez nich nasze życie mogło być bardziej puste. Skoro jest inaczej, zapewne gdzieś żyją. Poniżej krótka narracja na ich temat.
Na fotografiach zobaczycie opolskie pamiątki.
Anna German
Urodziła się w miejscowości Urgencz w Uzbekistanie w 1936 r. Zmarła w Warszawie w 1982 roku. Jej przodkowie mieli korzenie mennonickie i fryzyjskie. Z wykształcenia była geologiem. Jako członkini wrocławskiej Sekcji Grotołazów uczestniczyła w wyprawach jaskiniowych. Występowała w wielu krajach całego świata. Śpiewała w siedmiu językach. Została laureatką festiwali w Cannes, Monte Carlo, San Remo, Wiesbaden, Bratysławie, Neapolu, Viareggio, Ostendzie, Sopocie,Opolu, Kołobrzegu i Zielonej Górze. Po śmierci została pochowana na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie. Na tablicy nagrobnej możemy przeczytać fragment Psalmu 23; „Pan jest pasterzem moim”.
Jest dziś popularna także w Rosji.
Jacek Kaczmarski
Urodził się w Warszawie w 1957 roku, a zmarł w Gdańsku w 2004 roku. Jest uważany za
barda Solidarności. „Mury”, „Obława”, „Nasza klasa”. Współpracował z kabaretem „Pod Egidą” i Janem Pietrzakiem, oraz z nadającym z Monachium Radiem Wolna Europa. Znany jest z koncertów charytatywnych z udziałem Aloszy Awdiejewa, Michała Bajora, czy Skaldów.
Przed śmiercią przyjął chrzest rzymskokatolicki. Pochowano go w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach.
Wojciech Młynarski
Urodził się w 1941 roku w Warszawie, a zmarł w tym mieście w 2017 roku. Znany jest z bogatej twórczości piosenkarskiej, w tym kabaretu literackiego. Ukuto termin „śpiewane felietony”. Swoje piosenki wykonywał sam, ale weszły one też do repertuaru zespołów Alibabki, 2 plus 1, także Ewy Bem, Michała Bajora, Hanny Banaszak, Haliny Frąckowiak, Krzysztofa Krawczyka, Ireny Santor i innych. Współpracował z kabaretem Dudek.
Przypomina się jego sztandarowa piosenka pt. „Róbmy swoje”
Marek Grechuta
Urodził się w Zamościu w 1945 roku, a zmarł w 2006 r. w Krakowie. Pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Z wykształcenia architekt. Kojarzymy go przede wszystkim z poezją śpiewaną. Był też aktywnym malarzem. Interesował się rzeźbą i filozofią. Przez wiele lat wspierała go jego żona, Danuta.
Nieodmiennie wzruszają piosenki Grechuty: ” „Będziesz moją panią”, „Nie dokazuj”, „Wiosna, ach to ty”, „Świecie nasz”, „ Dni, których nie znamy”, „Ocalić od zapomnienia”.
Ewa Demarczyk
Urodziła się w 1941 roku w Krakowie, a zmarła w tym samym mieście w roku 2020.
Nurt poezji śpiewanej. Współpracowała z kabaretem „Piwnica pod Baranami”. Zasłynęła z niebywałej ekspresji i osobowości estradowej oraz niezwykłych zdolności interpretacyjnych. Występowała na całym świecie. Jednak w roku 2000 całkowicie wycofała się ze sceny.
Szczególnie lubiane są jej piosenki: „Masz takie oczy zielone”, „Tomaszów”, „Grande Valse Brillante”, „Karuzela z madonnami”.
Czesław Niemen
To pseudonim Czesława Juliusza Wydrzyckiego. Urodził się w 1939 roku w Starych Wasiliszkach, dawne województwo nowogródzkie, dziś Białoruś, a zmarł w 2004 roku w Warszawie. W 1958 roku został przesiedlony do Polski w ramach ostatnich wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich.
„Dziwny jest ten świat” to hymn młodzieży lat 60-tych ubiegłego wieku. Twórczość Niemena była bardzo różnorodna i podobna już nie pojawiła się w polskiej piosence.