Wisełka to wieś leżąca niedaleko morza na wyspie Wolin, w województwie zachodniopomorskim. Zamieszkuje ją ok. 500 stałych mieszkańców. Położona jest trochę na uboczu. Po drodze ze wsi do morza rosną rozległe lasy sosnowo-bukowe (ok. kilometra). Ideał dla ludzi lubiących aktywny wypoczynek, kontakt z przyrodą, szukających ciszy i spokoju oraz dla rodzin. To skraj Wolińskiego Parku Narodowego. Ze względu na swój mikroklimat leśno-morski miejsca te są przyjazne dla ludzi szukających poprawy zdrowia, szczególnie mających dolegliwości typu oddechowego oraz dla alergików.
Plaża ma właściwie dziki charakter. Zachęca to do spacerów nad wodą.
Mamy do wyboru dwie różne trasy. Na zachód ku Międzyzdrojom (ok. 10 km) towarzyszy nam wysoki zalesiony na górze klif i szlak turystyczny. W niektórych miejscach napotkamy unikalne nagromadzenia kamieni i głazów. To doskonała okazja do obserwacji polodowcowych „pamiątek” pochodzących ze Skandynawii, a zarazem siły morskiego żywiołu. Najlepszą porą na taki spacer jest moim zdaniem popołudnie, kiedy zachodzące słońce oświetla klify.
Na wschód od plaży w Wisełce można dotrzeć do Międzywodzia, a po kilkunastu kilometrach do Dziwnowa. To trasa piaszczysta o coraz niższym brzegu morskim.
Pierwsze osadnictwo na terenie Wisełki datuje się na wieki IX-XII, kiedy zamieszkiwali tam Wolinianie będący Słowianami. Kilka kilometrów od Wisełki na terenie Wolińskiego Parku Narodowego przy J. Czajcze znajdują się relikty wczesnośredniowiecznego grodziska. Chronili się w nim mieszkańcy okolicznych osad w czasie wrogich najazdów.
Wisełka usytuowana przy dużej drodze nr 102 prowadzącej przez Dziwnów do Międzyzdrojów i dalej do Świnoujścia. Jest doskonałym punktem wypadowym w okolice, także do tamtejszego Parku Narodowego.
W granicach wsi znajdują się również jeziora. Po J. Wisełka można popływać łódką, czy żaglówką, albo łowić ryby.
Z okolicznych atrakcji wymienię latarnię morską Kikut zbudowaną z kamieni i cegieł (niedostępna do zwiedzania). Choć ma ona zaledwie 18 m wysokości, to z racji swego umiejscowienia na wzgórzu, należy do najwyżej położonych latarni morskich w Polsce. Zasięg jej światła to prawie 30 km. Po drodze do latarni znajdziemy przepiękne widoki.
Kilka kilometrów od Wisełki mamy najwyższe wzniesienie na polskim wybrzeżu, Górę Gosań (punkt widokowy, ponad 90 m). Rozciągają się stamtąd dalekie widoki na Bałtyk, wysokie klify, Międzyzdroje, Świnoujście, a nawet do niemieckiego miasteczka Ahlbeck i urocze leśne otoczenie oraz pobliskie bunkry.
W Wisełce jest sporo pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych i domów gościnnych. Część z nich to zabytkowe drewniane wille o misternej snycerce z przełomu XIX i XX wieku.
Do zobaczenia.