W 2013 roku przejechałem koleją do Słupcy. Stamtąd rozpoczęła się moja rowerowa wycieczka do Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Najpierw podjechałem do Ciążenia (ok. 10 km) i odwiedziłem późnobarokowy Pałac biskupi zbudowany w II połowie XVIII wieku. Obecnie należy on do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mieści się w nim oddział poznańskiej Biblioteki Uniwersyteckiej, w którym jest zgromadzony największy w Polsce zbiór masoników (ok. 80 tys. woluminów). W pozostałej części jest dziś Dom Pracy Twórczej wspomnianego Uniwersytetu z zapleczem hotelowym. Przy Pałacu znajduje się okazały park o prawie 10 ha powierzchni. Można nim podejść do Warty.
Później wzdłuż tej rzeki pedałowałem na wschód do Lądu (10 km). Na terenie tej wsi od VIII do XIII wieku znajdował się tu prastary gród, strażnica strategicznej przeprawy przez Wartę.
Według tradycji, w 1145 roku założono tu Klasztor cysterski. Na początku tamtejsi zakonnicy pochodzili z Nadrenii w Niemczech. Dziś na tym miejscu znajduje się cały zespół klasztorny, którego gospodarzem jest Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego.
Inny znany zabytek Lądu to zespół dworski z połowy XIX wieku oraz przylegający do niego park.
Można też odwiedzić zrekonstruowany gród słowiański. Co roku odbywają się tam słynne Festiwale Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej.
Piękne zdjęcia tamtejszych zabytków udają się z drugiej strony Warty.
Zatem przejechałem Wartę i od tego miejsca zaczynają się piękne tereny Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Ciągnie się on na znacznym obszarze aż po Pyzdry, owo miejsce, w którym po raz pierwszy w Polsce użyto artylerii. O bogatym w atrakcje Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym innym razem.
Do zobaczenia.