




















To jeden z największych skansenów etnograficznych w Polsce i w Europie. Ma około 24 ha powierzchni. Znajdziecie w nim sześćdziesiąt kilka obiektów wyposażonych wewnątrz. To szczególne zabytki kultury ludowej Wielkopolski i nie tylko. Większość stanowią domy chłopskie z XIX wieku przeniesione tu z różnych wsi naszego regionu. Jest też okazały dwór oraz dwa drewniane kościoły i wiatraki na wzgórzu. Poza tym pola, łąki z pasącymi się na nich zwierzętami, wiejskie drogi obsadzone wierzbami, zadbane ogrody pełne warzyw i kwiatów i sady ze starymi gatunkami drzew. Obok łany zbóż. Takich budynków i okazów muzealnych nie zobaczycie w realu. Wszystko to związane z życiem i działalnością mieszkańców dawnej wielkopolskiej wsi. Najstarszy obiekt pochodzi z 1602 roku, a najmłodszy z 1935. W otoczeniu skansenu są zabudowania prawdziwej wsi Dziekanowice.
Na skraju Wielkopolskiego Parku Etnograficznego znajduje się zespół dworsko-folwarczny z XIX wieku. Wybudowano go na wzór dworu ze Studzieńca pod Rogoźnem. Wewnątrz został wyposażony według projektu tutejszych ekspertów w przedmioty używane w rodzinie ziemiańskiej z okresu międzywojennego XX wieku.
W centralnej części muzealnej wsi stoi okazały XVIII-wieczny kościół z Wartkowic pod wezwaniem świętych Anny i Wawrzyńca. Jeszcze kaplica z Otłoczyna koło Torunia pochodząca z 1765 r.
Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach jest oddziałem Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Położony niedaleko drogą łączącej Poznań z Gnieznem, kilka kilometrów od stacji kolejowej w Lednogórze. 40 km od Poznania, i 16 km – od Gniezna. Na Szlaku Piastowskim, tuż przy południowo-wschodnim brzegu Jeziora Lednickiego.
Odwiedzając ten wyjątkowy skansen przeniosłem się do innego świata. Zobaczyłem wiele rzeczy znanych mi z dzieciństwa i przypomniałem sobie moich dziadków. Mogłem teraz zrozumieć różne szczegóły z przeszłości.
Wielki szacunek należy się wszystkim, którzy niegdyś zamieszkiwali te chaty sprowadzone tu z różnych miejsc Wielkopolski. A także tym, którzy stworzyli ów skansen i przyczyniającym się do jego rozwoju oraz trwania.
Najlepiej zajrzeć tu latem, kiedy kwitnie mnóstwo kwiatów, a później pojawiają się owoce oraz warzywa.
Gdybyście mieli za daleko do Dziekanowic, możecie znaleźć inny bliższy skansen. Takie ekspozycje na wolnym powietrzu mają szczególny urok. To również dobra okazja do wspólnego spędzenia czasu z dziećmi.
Do zobaczenia.