




Gryżyna jest małą wsią w województwie wielkopolskim położoną niedaleko Kościana. Według przekazów kronikarskich, w latach 1296 – 1512 była ona w posiadaniu rodu Borków. Później jej właścicielami stali się Gryżyńscy, od których może pochodzić nazwa wsi. W Gryżynie znajdziemy barokowy dwór z końca XVIII wieku oraz kościół parafialny pod wezwaniem św. Barbary wzniesiony w latach 1885 – 1886.
Ja jednak chciałbym zwrócić uwagę na inny, o wiele starszy zabytek. Są to pozostałości wczesnogotyckiego wiejskiego kościółka z końca XIII wieku pod wezwaniem św. Marcina. Mury wzniesiono z granitowych kamieni polnych. Fundatorem jego budowy był Wojsław, pierwszy znany ze wspomnianego rodu Borków. Przybył on do Wielkopolski z Pomorza. W pobliżu tego kościółka znajdowała się prawdopodobnie pierwotna osada obronna. Nieco oddalone położenie dzisiejszej Gryżyny jest efektem przeniesienia wsi w nowe miejsce. Z czasem gotycki prosty kościółek został opuszczony i popadł w ruinę. Jest dziś zabezpieczony i można tam wchodzić.
- Przez okolice Gryżyny prowadzi Szlak Mickiewiczowski. Adam Mickiewicz, swego czasu przebywał w pobliskich okolicach. Ponadto romantycy szanowali ruiny i związaną z nimi historię.
Gdyby ktoś chciał „podążyć” za Mickiewiczem, może znaleźć w okolicach wiele śladów po wieszczu, np. w Śmiełowie albo nawiedzić niedalekie Cichowo, a w nim Soplicowo, skansen filmowy stworzony z elementów scenografii do filmu „Pan Tadeusz” reżyserowanego przez Andrzeja Wajdę.
- Inną opcją może być pobliski Park Krajobrazowy im. gen. Dezyderego Chłapowskiego z licznymi starymi pałacami ziemiańskimi. Cenny na skalę europejską przykład krajobrazu kulturowego. Jednak bardziej szczegółowo na ten temat innym razem.
Do zobaczenia.