


















To duże miasto zamieszkałe przez prawie 350 tys. ludzi. Osadnictwo stałe na tym terenie istniało już w epoce brązu. Gród bydgoski został wzniesiony w 1038 roku. W roku 1346 król Kazimierz Wielki lokował Bydgoszcz na prawie magdeburskim oraz wybudował tam okazały zamek. W wiekach XV i XVI miasto to bardzo rozwinęło się dzięki handlowi zbożem i solą.
W Bydgoszczy wiele zmieniało się, ale cały czas miała ona silny związek z wodą. Stąd bywa nazywana polskim Amsterdamem. Historyczne Stare Miasto leży w meandrach rzeki Brdy na miejscu starego średniowiecznego. Na szczególną uwagę zasługują Wyspa Młyńska, Wenecja Bydgoska i Śródmieście oraz Stary Fordon nad Wisłą, drugi obszar staromiejski Bydgoszczy, a swego czasu odrębne miasto. Najcenniejszym zabytkiem Bydgoszczy jest późnogotycka Katedra pod wezwaniem św. św. Mikołaja i Marcina. Za wyjątkowy unikat uznaje się najstarszy czynny szlak wodny w Polsce, tj. Kanał Bydgoski z systemem śluz (istniejący od 1774 r.). Doskonałą okazją do poznania wodnej strony miasta będzie wycieczka Bydgoskim Tramwajem Wodnym.
Na szczególną uwagę zasługuje ponadto rozległe leśne otoczenie Bydgoszczy, tj. od północy, Bory Tucholskie, a od południa, Puszcza Bydgoska. Miasto to jest dobrym punktem wypadowym do Torunia, zamków krzyżackich, na Szlak Piastowski oraz nad Zalew Koronowski.
Do zobaczenia.