Mierzęcin jest wsią położoną w województwie lubuskim niedaleko Puszczy Drawskiej. Zamieszkiwało ją 350 mieszkańców. Znajduje się ona w gminie Dobiegniew i powiecie strzelecko-drezdeńskim. Podróżujący kolejami dojadą tam trasą Poznań-Szczecin (kilka stacji za Krzyżem Wlkp). Z przystanku kolejowego Mierzęcin Strzelecki widać najwyższe tamtejsze budynki, czyli pałac i kościół.
Niedawno udostępniałem na blogu zdjęcia fotograficzne niszczejącego zabytku, kościoła w Przyborowie. Publikacja ta wywołała bardzo żywą reakcję. Był żal i smutek oraz pytania i przypuszczenia, że kościół ten zniszczeje całkowicie.
Dlatego dziś przedstawię Wam zabytek zadbany, czyli Pałac w Mierzęcinie. Jest tam o wiele więcej, bo cały zespół budynków oraz piękny dziś park.
Pałac ten powstał w 2 połowie XIX wieku. Styl neogotycki. Do czasu strasznych wydarzeń II wojny światowej należał on do dawnej pruskiej szlachty, rodu von Waldow. Po wspomnianej wojnie znalazł się w granicach Polski i był użytkowany. W 1992 roku został opuszczony i przez następne lata zniszczał. Przełomowy okazał się rok 1998 roku, kiedy został on wykupiony przez polską firmę NOVOL. Staraniem tego przedsiębiorcy przez kilka następnych lat gruntownie odnowiono pałac. Udostępniono go do użytku we wrześniu 2002 roku. Dziś pełni funkcje hotelowo-konferencyjne. Niedaleko stamtąd do ładnie położonej na wzniesieniu winnicy.
Okazało się więc, że najistotniejszy dla życia zabytku jest jego gospodarz. Odnowienie historycznego podniszczonego obiektu musiało sporo kosztować i wymagać odważnych decyzji. To daje wiele do myślenia.
Do zobaczenia.