„Nawet w bramie pan Walenty stróż
puszcza wiosną pierwsze pędy już”.
To znany fragment piosenki Skaldów pt. „Wiosna”. Autorami tekstu są A. Zieliński i M. Bobrowski.
Znakomicie odpowiada ona okresowi coraz bardziej zbliżającej się astronomicznej wiosny.
Cebulica dwulistna



Tydzień, dwa tygodnie temu, zauważyłem pierwsze małe niebieskie kwiatuszki wyrastające spomiędzy wąskich listeczków. Pierwsze kwiaty, zanim rozwiną się, przypominają kształtem szafirki. Po rozwinięciu się jest jednak coś zupełnie co innego.
Jest to roślina z rodziny szparagowatych.
Niezapominajki


Roślina z rodziny ogórecznikowatych. Ma ona jeszcze mniejsze kwiatki, niż cebulica. Od kilku dni wychylające się nad gąszcz suchego poszycia okrywającego ziemię. Jedne kwiatki są niebieskie, inne bladoczerwonawe. Niezapomniany widok, te barwy wśród suszu.
Kalina wonna


To krzew z rodziny piżmaczkowatych. Pochodzi z Chin. Na znanych mi kalinach pierwsze kwiaty pojawiły się już miesiąc temu. Mają barwę biało-różową. Tworzą wiechy. Teraz powoli już przekwitają. Później dopiero pojawią się liście. Kalina ma dość intensywny przyjemny zapach.
Kasztanowiec zwyczajny







Kojarzy się raczej z okresem matur, bo właśnie wtedy rozkwita. Niemniej przedstawię pąki kasztanowca, które teraz pięknie się rozwijają.
Ciekawostką jest, że kasztanowiec rósł powszechnie we wczesnym plejstocenie, tj. ok.1 mln. lat temu. W czasach nowożytnych ponownie rozpowszechnił się w Europie od czasu inwazji tureckiej w XVI i XVII wieku.
Do zobaczenia.