
















Jarocin jest miastem powiatowym leżącym w południowo-wschodniej części Wielkopolski. Zamieszkuje je ponad 26 tys. ludzi. Oddalony 70 km od Poznania przy drodze do Kalisza.
Zacna historia
Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z XIII wieku. Natomiast znaleziska archeologiczne świadczą o znacznie starszych śladach znalezionych na terenie dzisiejszego Jarocina, datowanych na 4-5 tys. lat p.n.e. Wędrowały tamtędy grupy łowców i zbieraczy. Znane są też późniejsze pozostałości osadnictwa ludów pasterskich, następnie kultur łużyckiej i przeworskiej oraz odnaleziono przedmioty świadczące o wpływach rzymskich na tym terenie oraz średniowieczny skarb w postaci monet i ozdób arabskich.
W XIII i XIV wieku Jarocin najprawdopodobniej był jednym z największych i najbogatszych miast Wielkopolski. Wtedy odbywało się w nim 8 jarmarków rocznie. W wieku XV na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie studiowało 23 Jarocinian. W XVII wieku miasto podupadło na skutek potopu szwedzkiego.
Znany jest zryw jarocinian w czasie Powstania Wielkopolskiego. Jarocin został ostatecznie zdobyty przez polskie oddziały 1 stycznia 1919 roku.
Pałac i Radolińscy
W pierwszej połowie XVIII wieku kupił miasto pisarz grodzki kaliski, Andrzej Radoliński. Z inicjatywy jego potomka, Władysława, w latach 1848-1865 wybudowano znany Pałac Radolińskich. Był on główną siedzibą tego rodu. Jest w stylu angielskiego neogotyku. Snuje się przypuszczenia, że pomysł pałacu zrodził się podczas pobytu Władysława Radolińskiego w 1838 roku w Londynie na koronacji królowej Wiktorii. Historia pałacu oraz jego wyposażenia jest bardzo bogata. W otoczeniu rozciąga się piękny park, a w nim pozostałości średniowiecznego zamku po przebudowie, tzw. Skarbczyk oraz ruiny gotyckiego kościoła pod wezwaniem św. Ducha z początku XVI wieku (bez dachu).
W mojej galerii są nocne zdjęcia miasta, ale także polecam Jarocin „dzienny”.
Rynek miejski i rogale świętomarcińskie
Położony w centrum Jarocina. Ratuszowi z podcieniami z przełomu XVIII i XIX wieku towarzyszą urocze stare kamieniczki. W Ratuszu mieści się Muzeum Regionalne. Nieopodal znajdziemy stare kościoły, w tym pod wezwaniem św. Marcina z początku XVII wieku. Corocznie 11 listopada odbywają się tu symboliczne przejazdy św. Marcina, jako że jest on patronem miasta. Wtedy też można wystartować w Mistrzostwach Polski w Jedzeniu Rogali.
Rockowe tradycje
W latach 70 i 80-tych XX wieku w Jarocinie odbywały się festiwale młodych muzyków, a później rockowe. Wystąpiły w nich takie zespoły, jak: Aya RL, Armia, Chłopcy z Placu Broni, Dżem, Kasa Chorych, Kobranocka, Kombi, Kora z Maanamem, Oddział Zamknięty, Perfect, Republika, Róże Europy, Sztywny Pal Azji, T. Love, TSA, Voo voo, także Paweł Kukiz, a nawet Czesław Niemen. Między Rynkiem, a Pałacem Radolińskich znajdziemy pomnik Glana (2 m wysokości).
Niedaleko
Z Jarocina blisko do Żerkowa i Szwajcarii Żerkowskiej, Śmiełowa, Dobrzycy, Goliny, Radlina. Jest więc gdzie zajrzeć i co zwiedzać. Polecam więc kilkudniowy pobyt w tym mieście, oczywiście w dogodnym i zdrowszym czasie.
Do zobaczenia.