A ściślej, w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, niedaleko Poznania. Jarmark ten odbędzie się w dniach 9 i 10 kwietnia br.
Zgodnie z dawną tradycją, jarmarki wielkanocne to przedsięwzięcia głównie handlowe organizowane przed Wielkanocą. Można na nich kupić różne drobiazgi przedświąteczne, jak palmy, pisanki, koszyczki, stroiki, porcelanę oraz tradycyjne produkty spożywcze. Albo coś na prezent wielkanocny.
Jak widać z programu imprezy, na Jarmarku Wielkanocnym w Szreniawie będziecie mogli doświadczyć o wiele więcej. W szczególności pokazy wyrobu białej kiełbasy nieodzownej na wielkanocnym stole podawanej wtedy z chrzanem lub do żurku. Na scenie zaprezentuje się znany Zespół Tańca Ludowego „Poligrodzianie”. Zaś kto chciałby poznać rolnicze zwyczaje wiosenne, znajdzie taką okazję przy pokazie prac polowych na polu muzealnym. Pomyślano również o dzieciach. Zorganizowane są też specjalne wystawy pt. „Wielkanoc w Szreniawie” i „Porządki u Dziadków”.
Opis imprezy i szczegóły programu znajdziecie na https://www.muzeum-szreniawa.pl/imuzeum/web/app.php/vortal/jarmark_wielkanocny_2023.html
Osobiście bardzo lubię Muzeum w Szreniawie. Dość często zaglądam do Szreniawy. Jest dla mnie wyjątkowym miejscem na rolniczej mapie naszego kraju. Prócz różnych organizowanych imprez poznałem przy okazji wielu dobrych ludzi.
Tym razem zajrzałem tam przed Jarmarkiem. Trwały intensywne przygotowania do imprezy. Przy okazji tej wizyty zapadł mi w pamięci pewien szczegół. W wielu miejscach tego rozległego przecież Muzeum znajdowały się brzózki udekorowane kolorowymi wstążkami. Rozwiewał je wiatr. Podobnymi wstążeczkami zamierzam udekorować moje mieszkanie. Poza tym w oborze muzealnej prócz młodego owczego pokolenia, kózek, czy byczków, były też młodziutkie kaczuszki grzejące się pod lampami, jedna przy drugiej.
Do zobaczenia.