Kto z Was powiązałby Poznań z cesarzem i jakim? Ale przecież nawet współcześnie budowane są w naszym kraju ogromne „zamki”, np. ten ze Stobnicy w Puszczy Noteckiej.
Jakiś czas temu pisałem już o Zamku Królewskim na Wzgórzu Przemysła. Drugim z poznańskich zamków jest tzw. Zamek Cesarski. Wybudowano go w latach 1905-10 dla ostatniego cesarza niemieckiego i ówczesnego króla Prus, Wilhelma II. Jest to ogromna budowla położona w centrum Poznania i wybudowaną za równie duże pieniądze. W założeniu miał być symbolem władzy Prus i Niemiec nad Poznaniem oraz dzisiejszą Wielkopolską. Styl neoromański. Czas jego powstania klasyfikuje Zamek Cesarski w Poznaniu, jako jeden z najmłodszych zamków w Europie.
W czasie walk Powstania Wielkopolskiego, w jego piwnicach działały ogromne kuchnie przygotowujące posiłki dla powstańców.
Zwycięskie Powstanie sprawiło, że m. in. Poznań powrócił do niepodległej Polski. Zamek w 1921 roku został oddany do dyspozycji Naczelnika Państwa, a później Prezydenta Rzeczypospolitej. Po II wojnie światowej rozważano zniszczenie Zamku, jako symbolu władzy zaborczej.
Dziś działa w nim znana i prężna instytucja kultury, Centrum Kultury Zamek”.
Do zobaczenia.