Konin jest znacznym miastem położonym we wschodniej Wielkopolsce leżącym na trasie z Poznania do Warszawy.
Dziś przedstawię konińską Starówkę położoną nad rzeką Wartą. Legendarne początki Konina sięgają osady handlowej Setidava, o której wzmiankowano na starożytnych rzymskich mapach Ptolemeusza. Tamtędy miał prowadzić słynny Szlak Bursztynowy.
Do bardziej znanych dziś zabytków Konina należy najstarszy w Polsce znak drogowy, a także najstarszy w całej Europie wyjąwszy tereny dawnego Imperium Romanum. To kamienny słup wysoki na ponad 2,5 metra. Ustawiony został w 1151 roku z inicjatywy możnowładcy śląskiego Piotra Włostowica herbu Łabędź. Naniesiona na słupie łacińska inskrypcja informuje wędrowców o połowie drogi między Kaliszem, a Kruszwicą.
Ów znak drogowy leży dziś przy kościele pw. św. Bartłomieja, gotyckiej świątyni wzniesionej na przełomie XIV i XV wieku. W ścianę zakrystii od strony zewnętrznej wmurowany jest średniowieczny krzyż z piaskowca.
Ratusz koniński to klasycystyczna budowla z przełomu XVIII i XIX wieku zdobiona od frontu toskańskimi kolumnami. Przed Ratuszem stoi pomnik Józefa Piłsudskiego.
Polecam spacery po Starówce, bulwarami nadwarciańskimi i po okazałym Parku im F. Chopina.
O pozostałych godnych uwagi zabytkach Konina napiszę innym razem.
Do zobaczenia.