Okolice Żerkowa wchodzą w skład Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. Rozciąga się on aż do Miłosławia z drugiej strony Warty.
Szwajcaria
Chciałem napisać najpierw o Szwajcarii… Żerkowskiej. Tak nazywane są malownicze okolice tego miasteczka bogate we wzgórza i obniżenia terenu (Wał Żerkowski). Ta część Wielkopolski chyba najbardziej przypomina Szwajcarię. Proszę jednak nie spodziewać się tu Mount Blanc, Matterhornu, czy Dolomitów. Niewątpliwą atrakcją Szwajcarii Żerkowskiej jest jej bliskość oraz „swojskość”. Można tam czuć się dobrze i wypocząć.
Żerków
To 2-tysięczne miasteczko położone w południowej Wielkopolsce, niedaleko Jarocina. Typu wyżynnego, co jest rzadkością w naszym regionie. Historia Żerkowa sięga XIII wieku, kiedy było ono siedzibą kasztelanii (odpowiednik późniejszego powiatu). Najwyższym miejscem jest maszt telewizyjnej wieży przekaźnikowej mającej 72 m wysokości.
W centrum miasteczka jest wzgórze, miejsce dawniejszej osady handlowej. Na wzgórzu po wschodniej stronie znajduje się barokowy Kościół pw. św. Stanisława zbudowany w latach 1717-18. Stamtąd rozciągają się piękne widoki. Niedaleko stąd na innym wzniesieniu mieści się cmentarz z ośmioboczną kaplicą z 1708 r.
Niestety nie zachował się Pałac Radomickich, który stał się inspiracją dla zamku opisanego przez Adama Mickiewicza w „Panu Tadeuszu”. Z tamtej przeszłości pozostał park podworski (12 ha) z bramą wjazdową. Czy to dziwne, że w Żerkowie działa Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne?
Śladami Mickiewicza i nie tylko
Nie wszystko dziś wiemy o naszym wieszczu i jego pobycie na tej ziemi. Na pewno był on w Śmiełowie. Tam mieści się poświęcony mu oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Skoro Żerków jest dziś doskonałym miejscem wypadowym do wycieczek po okolicach, to mógł on przebywać w różnych miejscach.
Polecam wycieczki piesze do Brzostkowa, Śmiełowa i Lgowa. Koło Brzostkowa puściłem się ścieżkami i miedzami pośród wzniesień; widoczki przednie. Prócz tego rowerem można dotrzeć do rezerwatów czeszewskich, zarośniętych miejsc nadwarciańskich, do Dębna, a nawet Miłosławia, gdzie znajdziemy pamiątki po Juliuszu Słowackim. I do Pyzdr oraz Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Na chętnych czekają szlaki kajakowe Prosną i Wartą.
Do zobaczenia.