










Golejewko ma historię sięgającą XII wieku. Pierwotnie było nazywane Czestram i pod taką nazwą wymienione w bulli papieża Innocentego II, w 1136 roku. W średniowieczu stanowiło ważny gród kasztelański na granicy Wielkopolski ze Śląskiem. Przyjmuje się, że wtedy stał tam zamek obronny.
W 1 połowie XVII wieku kasztelan nakielski, Konstanty Rogaliński, rozbudował istniejący drewniany dwór. Później zapoczątkował wznoszenie dworu murowanego. Następne wieki to zmienne koleje losu golejewskiego dworu.
W 1846 roku Golejewko zostało kupione przez możną rodzinę Czarnieckich. W latach 1848-52 postawili oni okazały pałac z wieżyczkami i sterczynami, którego formę ze zmianami znamy do dzisiaj. Pałac Czarnieckich nawiązywał do rodzaju zamków angielskich z 2 połowy XVI wieku . Obecna jego postać to styl neorenesansowy. Dziś wymaga odnowienia. Nie jest użytkowany, ani udostępniony do zwiedzania.
W 1921 roku hrabia Janusz Czarniecki założył w Golejewku słynną hodowlę koni pełnej krwi angielskiej. Obecnym zarządcą pałacu, jak i golejewskiego majątku jest Iwno Sp. z o.o. Stadnina koni.
Do zobaczenia.