Najpierw o wojsiłce. Na zdjęciu widać tego niewielkiego owada uwikłanego w pajęczą sieć. Jego wielkość nie przekracza 2 cm. Wojsiłkowate to jedne z najstarszych żyjących dziś rodzajów owadów. Znane są już z permu (300- 250 mln. lat temu), czyli żyły jeszcze przed epoką dinozaurów. Musiały więc posiąść jakąś niezwykłą tajemnice przetrwania przez tyle milionów lat. Spojrzawszy na wygląd współczesnej wojsiłki można wyrobić sobie zdanie, jak mogły wyglądać jedne ze starszych zwierząt lądowych na Ziemi.
Dlaczego sfotografowana wojsiłka znalazła się w pajęczynie? To nie jest pierwszy target spożywczy pająków. Okazuje się, że wojsiłki są owadami lubiącymi ryzyko. Próbują podkradać zdobycze pająków nawet z pajęczyny, zanim jej właściciel sam tam dotrze. Czasami wojsiłka przeliczy się z siłami i wtedy może wpaść w pajęczynę. Ot, do czego prowadzi nadmierne ryzyko.
Wojsiłki zazwyczaj są płochliwe, stąd trudno je zobaczyć. Mają skrzydła i latają, ale nierzadko też skaczą, z kwiatu na kwiat. Moja fotografia udała się tylko dlatego, że wojsiłka przeszarżowała i została złapana w sieć. Po chwili jednak zaczęła się szarpać i stopniowo przesuwać ku obrzeżu pajęczyny. Być może udało się jej uwolnić, ale wtedy mnie tam już nie było.
Na niektórych magnoliach wśród liści pojawiły się ich ciekawe owoce, całe zielone. Magnoliowate to bardzo stara grupa organizmów żywych, jedne z pierwszych na Ziemi roślin kwiatowych.
Jeszcze przodkowie naszych dzisiejszych jabłoni i grusz.
Do zobaczenia.