Wolę określenia Ruda albo Baśka, niż nazwa gatunkowa, wiewiórka zwyczajna. Sympatyczny gryzoń. Jedną widziałem wczoraj, jak pogryzała jakiś orzeszek. Gdy mnie zauważyła, uciekła na drzewo, z którego przeskoczyła na inne. Dobrze, że taka ostrożna i czujna. W ten sposób w przyszłości może uchronić się przed napastnikami.
Wiewiórki są bardzo samodzielne. Rzadko widać je w parach lub większych grupach. Wyjątkowo jednak mogą zamieszkiwać razem, np. na zimę, bo tą metodą będzie im cieplej. Wiewiórczy sposób na ogrzewanie w zimnej porze roku. Wiecie, że wiewiórki w zimowy czas, przykrywają się swoim ogonem, jak kołderką?
Można wyobrazić sobie, że gdy jest zimno, wiewiórki zapadają w zimowy sen, podobnie jak niedźwiedzie. Nie, ale częściej przebywają w swoim domku. Zupełnie jak ludzie.
W tym czasie jedzą zdecydowanie mniej korzystając ze zgromadzonych zapasów. Najbardziej ulubione są orzechy włoskie. Jak zechcesz podrzucić wiewiórce takiego orzecha, lepiej go nie rozłupywać. Baśka z łatwością sobie poradzi. Dzięki temu zetrze trochę zęby, które ciągle jej rosną i taka sytuacja wymaga używania uzębienia.
Jesienią gromadzą zapasy i ukrywają je w kilku schowkach. Takie naturalne lodówki, czy spiżarnie. Zwykle pamięć je nie zawodzi. aby odnaleźć schowek. Choć skryte, wiewiórcze smakołyki niekiedy są podkradane przez inne wiewiórki. Zdarzają się też luki w wiewiórczej pamięci. Wtedy może zdziwić, że gdzieś wysoko, przykładowo na sośnie, wyrosnąć może dąb. Bo jedzenie czasami ma prawo urosnąć i nie chodzi tu o pleśniowe wykwity.
Dla zaciekawionych kilka linków:
https://www.twinkl.pl/teaching-wiki/wiewiorka
https://www.zooplus.pl/magazyn/male-zwierzeta/gatunki-malych-zwierzat/wiewiorka
https://rikoland.pl/pl/blog/wiewiorka-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-rudym-spryciarzu-1727349753.html
Do zobaczenia