Najlepiej widoczna jest chyba zimą. W słoneczny dzień. Można to sprawdzić samemu. Tym bardziej, że Maczuga Herkulesa jest skalnym symbolem Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Małopolski i Polski.
Maczuga Herkulesa to forma skalna zbudowana z twardszych wapieni skalistych, które liczą sobie wiele milionów lat. Przez cały ten długi czas kształtowała się ona z pierwotnej formy, gdy stanowiła po prostu zaledwie cząsteczkę olbrzymiej masy wapiennej utworzonej na dnie morza jurajskiego. Potem, które trwało dziesiątki milionów lat, różne procesy geologiczne, w tym za sprawą wody, wiatrów, mrozu, bardziej „miękkie” skały odpadały, kruszyły się. Obecnie widzimy to, co zostało po długich geologicznych epokach. Geologia może być fascynująca.
Skała Fortepian Chopina. Położona jest kawałek za Maczugą, kiedy idzie się wspomnianym szlakiem. Łatwo ją rozpoznać po kamiennym krzyżu na szczycie.
Idąc dalej przy szosie można zobaczyć ciekawe źródło bogate w wodę, z którego wypływa rzeczka, dopływ Prądnika. W źródle w styczniu wiele rozwijającej się roślinności.
Po drodze mnóstwo ciekawych wapiennych skał i skałek.
Z szosy widać, co może wyrosnąć na skale.
Dobrej soboty.