Do życia został powołany w 1986 roku. Jest samodzielną jednostką organizacyjną w strukturze Lasów Państwowych. Dziś zajmuje niemal 200 ha powierzchni i mieści się na terenie dawnej posiadłości Książąt Czartoryskich.
Wspomniany Ośrodek funkcjonuje na obszarze XIX-wiecznego parku-arboretum. Są tam takie obiekty, jak Kasa, Oficyna, Dybul i budynki podworskie. W kilku z nich mieści się Muzeum Leśnictwa. Dodatkową atrakcją jest Pokazowa Zagroda Zwierząt dostępna dla zwiedzających podobnie jak park- od świtu aż do zmierzchu (bezpłatnie). Zamek Czartoryskich należy do innej instytucji, jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Tyle ogólnych informacji. Gdyby ktoś chciał znaleźć więcej może to zrobić na ich stronie internetowej https://www.okl.lasy.gov.pl/
Po ostatniej wizycie jestem pewien, że będę zaglądał go Gołuchowa w każdej porze roku.
Choć na ten czas prowadzone są remonty w Zamku, to jesienna pora złocącego listowia wyjątkowo prezentuje się w rozległym parku. Ciągnie się on na długości 3 km w dolinie rzeki Ciemnej. Prowadzą przez niego pięknie zaprojektowane ścieżki, także edukacyjne i aleje drzew. Na terenie tego arboretum rośnie mniej więcej 80 tys. drzew, z których 262 ma rozmiary pomnikowe. Są też widokowe stawy i drewniane mostki. Założenie parkowe jest dziełem utalentowanego ogrodnika, Adama Kubaszewskiego.
Po przejściu parku warto zajrzeć do Pokazowej Zagrody Zwierząt, szczególnie z dziećmi. Są w niej żubry, koniki polskie, daniele i dziki. Zagroda ta stanowi kontynuację dawnego zwyczaju prowadzenia zwierzyńców przy rezydencjach magnackich. W najbliższy wtorek odbędzie się tam uroczyste nadanie imion dwom tegorocznych żuberkom. Nie są one aż takie malutkie, przecież żubry to zwierzęta słusznych rozmiarów.
Na Muzeum Leśnictwa lepiej zarezerwować więcej czasu.
Do zobaczenia.