Łagów jest znana miejscowością wypoczynkową chętnie odwiedzaną w czasie wakacji letnich, ale nie tylko. Jej początki sięgają czasów kultury łużyckiej. Na Sokolej Górze pozostały resztki grodziska zamieszkałego od XII do XIV wieku. Łagów najbardziej znany jest z Zamku Joannitów wybudowanego w XIV wieku. Dziś w Zamku mieści się hotel i restauracja. 35-metrowa wieża zamkowa to dobry punkt widokowy.
Prócz tego w Łagowie są inne rzadkie zabytki, jak Brama Marchijska (XV w.) i Brama Polska (XVI w.).
Wielką atrakcją Łagowa i jego okolic są liczne jeziora, najbliżej jest do Jeziora Trześniowskiego (Ciecz) i Jeziora Łagowskiego. Łagów leży właściwie na przesmyku między tymi jeziorami.
Można popływać, łowić ryby, zwiedzać okolice, zarówno pieszo, jak i rowerem. Pomagają w tym liczne szlaki turystyczne.
Dla zwolenników nieco dalszego zwiedzania pozostają atrakcje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (może 20 km na północny-wschód).
Dla unikalnej przyrody utworzono tam rozległy Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy. Rozciąga się on miejscowości Poźrzadło na południu, aż do Jeziora Buszno na północy. W jego obrębie znajdują się trzy rezerwaty przyrody, dwa leśne: „Nad Jeziorem Trześniowskim” i „Buczyna Łagowska oraz jeden rezerwat torfowiskowy „Pawski Ług”. Północna część Parku Krajobrazowego ma teren bardziej urozmaicony, stąd dodatkowe atrakcje widokowe, ale i okazja do zdrowych spacerów.
Mój reportaż fotograficzny przedstawia wieżę Zamku Joannitów, J. Trześniowskie oraz piękną drogę wśród okolicznych pól.
Do zobaczenia.