Po usłyszeniu słowa bagno zazwyczaj włącza się w umyśle tryb: „uwaga, niebezpieczeństwo. Nie idź tam”. Tymczasem tytułowe bagno jest całkiem bezpieczne, chyba że ktoś wpadnie na pomysł, by sprawdzić, czy utonie.
Dlaczego akurat Bagno Kusowo?
W ubiegłym roku w informacji turystycznej Szczecinka usłyszałem o tym mokradle jako o wyjątkowej tamtejszej atrakcji turystycznej. To torfowiskowy rezerwat przyrody z rozległym borem bagiennym i mszarem torfowcowym. Grubość torfu sięga tam 12 metrów. Rezerwat został wyróżniony na specjalnej interaktywnej mapie Polski stworzonej przez National Geographic. Wokół tej przyrodniczej perełki prowadzą szlaki turystyczne, także rowerowe. Można znaleźć wybudowany dla turystów cały system drewnianych kładek, z których widać jak wygląda z bliska to mało znane środowisko. Niektórzy podróżnicy Bagno Kusowo nazywają nawet „Polską Syberią”.
Gdy ostatnim razem byłem w tym Rezerwacie, aż do godzin popołudniowych, nie spotkałem ani komarów, ani meszek, ani też kleszczy. W jednym miejscu trafiłem na górkę z niebiesko kwitnącą facelią. Napotkałem także grzyby, najwięcej maślaków. Pokonywane trasy tereny istotnie wyglądały wyjątkowo. Zdarzały się stare i rozłożyste dęby oraz rzadkie rośliny. Mimo znacznej wilgotności, część drzewostanu była wyschnięta, sosny, brzozy i chyba modrzewie.
Rezerwat jest położony w lesie na północny-zachód od Szczecinka, w pobliży osady Kusowo. Właściwie to rozpoczyna się on 1,5 km na wschód od Kusowa. Trasy są oznakowane.
Do zobaczenia.