Pomysł nocnego zwiedzania muzeów został zainicjowany w 1997 roku w Berlinie, a w Polsce po raz pierwszy w Muzeum Narodowym w Poznaniu, w 2003 roku. Coroczne kontynuacje tych muzealnych nocy szybko stały się nową tradycją, także w naszym kraju.
Po dwóch ostatnich latach naznaczonych epidemią koronawirusa w ubiegłą sobotę, 14 maja, wrócono do tego zwyczaju. Żałuję, że nie dane mi było fotografować w zbyt wielu miejscach. Na ten czas chciałbym mieć zdolność bilokacji, a nawet polilokacji.
Zajrzałem do wspomnianego Muzeum Narodowego w Poznaniu, czyli moim mieście. To było święto kultury.
Najpierw zaszedłem do Galerii Malarstwa i Rzeźby.
Odwiedzający podpatrywali wystawiane eskponaty oraz uczestniczyli w imprezach dodatkowych. Bardzo długa kolejka chętnych, zwłaszcza ludzi młodych, po wejściówki do Muzeum jest… pozytywnym zjawiskiem. Świadczy o prawdziwym zainteresowaniu.
Potem trafiłem do Muzeum Instrumentów Muzycznym na poznańskim Starym Rynku.
I tam było tłoczno, choć rozległe prace przy nawierzchni Rynku wcale temu nie sprzyjały.
Na końcu trafiłem do Muzeum Sztuk Użytkowych na Wzgórzu Przemysła.
Mieści się ono w odbudowanym w XX wieku Zamku Królewskim w Poznaniu. I tu kolejki były długie. Publiczność prawie całkiem zastawiła odbywające się na dziedzińcu pokazy walk. Właściwie nie mogłem fotografować tego, co pierwotnie zamierzałem. Ale o dziwo, mogłem przez to docenić wartościowe widoki rozciągające się w ogólnodostępnych murów zamkowych. Czyli Stary Rynek oraz dalsze okolice, jak również samoloty tamtędy „zakręcające”, by prostą drogą dotrzeć i wylądować na Ławicy. Co charakterystyczne, można było doświadczyć wiele życzliwości i dobrego humoru.
Wracając do domu upadłem po tym, jak musiałem gwałtownie zatrzymać się przed zajeżdżającym na przejściu dla pieszych samochodem. Po tym otrzymałem tyle pomocy oraz deklaracji jej udzielenia ze strony młodzieży. Jestem tym bardziej przekonany, że to wspaniali, dobrzy ludzie, którym nie zawsze łatwo znaleźć się na tym dziwnym świecie.
Jeszcze jedna informacja, jutro czyli 21 maja, odbędzie się Noc Muzeów w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, czyli oddziele Muzeum Narodowego w Poznaniu. Więcej na https://mnp.art.pl/wydarzenia_i_wystawy/noc-muzeow-w-muzeum-adama-mickiewicza-w-smielowie/
Do zobaczenia.