Ze względu na swoje strategiczne położenie nad Wisłą Toruń od najdawniejszych czasów miał różne budowle obronne. Były wały, potem mury obronne i w końcu bastiony.
Najlepiej zachowały się XIX-wieczne fortyfikacje miejskie z czasów pruskich. Były one tym bardziej uzasadnione, że po Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku Toruń znalazł się zaledwie 10 km. od granicy prusko-rosyjskiej. Dziś system fortyfikacyjny Torunia z tamtego czasu stanowi zabytek militarny najwyższej klasy światowej. Zarazem jest to jeden z najpotężniejszych systemów obronnych wybudowanych przez Prusaków. Twierdza Toruń składa się z ponad 200 różnych budowli fortecznych rozłożonych na odwodzie ok. 22 km. Między fortami biegnie tzw. Szlak Forteczny o łącznej długości 44 km (czarny).
Dzięki uprzejmości Muzeum Okręgowego w Toruniu kilka dni temu trafiłem właśnie do Muzeum Twierdzy Toruń będącego jego oddziałem. Mieści się ono w dawnych koszarach Bramy Chełmińskiej, nazywanych również podwalnią Bastionu IV. Wzniesione zostały w latach 1886-88.
W ubiegłym roku Muzeum Twierdzy Toruń zdobyło główną nagrodę w konkursie pod nazwą Zabytek Zadbany zorganizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Było to kategoria „adaptacja obiektów zabytkowych”. Można przekonać się, dlaczego takie wyróżnienie odwiedzając to wyjątkowe miejsce.
Choć Muzeum Twierdzy Toruń leży prawie przy najstarszej części miasta, to trafiwszy tam od razu odczuwamy ciszę i spokój. Jest to miejsce dość rozległe i mające swój charakter. Gratka dla miłośników militariów, ale i historii w ogólności. Są w nim też pamiątki po rezerwistach z lat 80-tych ubiegłego wieku.
Za namową wszedłem na koronę „muzealnego” fortu i wykonałem stamtąd zdjęcia fotograficzne charakterystycznych budowli Starego Miasta. Dobry punkt widokowy. Rozległa perspektywa. Ma potencjał. Jak to w fotografii, najlepsze zdjęciowo są godziny ranne i wieczorne.
Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej https://muzeum.torun.pl/ lub ich profilu FB https://pl-pl.facebook.com/MuzeumOkregoweWToruniu/
Do zobaczenia.