Jelenia Góra to ludne i pełne uroku podgórskie miasto położone w województwie dolnośląskim. Leży u stóp Karkonoszy. Łatwo dotrzeć z niego w góry. A więc znakomita baza wycieczkowa.
Spędziliśmy tam kilka urlopów wakacyjnych z dziećmi. Były bardzo aktywne i udane.
Atut Jeleniej Góry to przede wszystkim urozmaicenie tego miasta. Jest tam Rynek z pięknym Ratuszem i kamieniczkami, są stare budowle, w tym wyjątkowe kościoły. Dzielnica Jeleniej Góry, Cieplice, to atrakcyjne uzdrowisko z gorącymi źródłami. Nietrudno stamtąd wspiąć się na górę z zamkiem Chojnik. Dziś broni on… dobrego wizerunku tych okolic.
Przypominam sobie dojazdy autobusami do Wlenia (zamek), do Lubomierza (Muzeum Kargula i Pawlaka), do Bolkowa (zamek), Karpacza oraz na górskie szlaki, np. do Sosnówki. Zapamiętałem wodne porohy i wodospady na rzece Podgórnej oraz urokliwy wodospad. Pociągiem dojeżdżaliśmy do Rudaw Janowickich i Bolczowa (pozostałości zamku) oraz do wyjątkowej Szklarskiej Poręby. A jeszcze wycieczka z Pilchowic prowadząca wzdłuż Bobru.
Chętnie po raz kolejny przyjechałbym do Jeleniej Góry. Wreszcie miałbym czas na wałęsanie się po tym mieście. Pewnie skusiłyby mnie wyjazdy do Rudaw Janowickich, w Góry Kaczawskie, w Góry Izerskie, no i na karkonoskie szlaki. Więcej czasu można by poświęcić na Szklarską Porębę. A Dolina Pałaców i Parków Kotliny Jeleniogórskiej? Dzięki staraniom Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej od 2012 roku jest to Pomnik Historii. Wyróżniono w ten sposób niepowtarzalne pałace i parki w: Bukowcu, Cieplicach, Ciszycy, Jeleniej Górze, Karpnikach, Łomnicy, Mysłakowicach. Staniszowie Górnym i w Wojanowie.
Wracając zajrzałbym jeszcze do Zamku Książ w Wałbrzychu oraz do Wrocławia.
Do zobaczenia.