Z tym dużym podgórskim oraz górskim miastem wiążą się miłe wspomnienia z rodzinnego pobytu w czasie wakacji 2011 roku. Bielsko-Biała była dla nas miejscem bazowym, z którego codziennie wyruszaliśmy w inne atrakcyjne miejsca. Przypominam sobie pobyt w Wiśle, poszukiwanie źródeł rzeki Wisły, wyprawę do Parku Rozrywki w Inwałdzie, wyjazdy do Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Krakowa, no i wycieczki górskie w Beskid Mały i do Beskidu Śląskiego. Zapewne Bielsko-Biała jest w dalszym ciągu znakomitym miejscem na wakacje, jeżeli ktoś lubi wyprawy górskie, a zarazem wycieczki do miast. Taki mariaż może szczególnie odpowiadać rodzinom z młodszymi i nieco starszymi dziećmi.
Z innej beczki. Moja babcia góralka, Justyna, urodziła się w 1898 roku w miejscowości Lipnik. Lipnik później wszedł w skład Białej, a ta po połączeniu tworzy dziś miasto Bielsko-Biała. Jedna z jego dzielnic nazywa się teraz właśnie Lipnik. To wyżej wzniesiona część miasta. W Lipniku w 1879 roku urodził się Karol Wojtyła, ojciec naszego papieża Jana Pawła II.
Dzisiejsze Bielsko-Biała leży w województwie śląskim nad rzeką Białą u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego. Zamieszkuje je prawie 170 tys. ludzi. Swego czasu przebiegała tam granica historycznych krain, Śląska Cieszyńskiego i Małopolski. Niedaleko stąd do Czech, w linii prostej 31 km oraz do Słowacji (35 km).
Początki Bielska datuje się na XII wiek (stare grodzisko). W 1751 roku Bielsko zostało wykupione przez Aleksandra Józefa Sułkowskiego. Sułkowscy byli panami na bielskim zamku aż do 1944 roku. Nic dziwnego, że najstarszą i największą zabytkową budowlą Bielska-Białej jest wZamek Książąt Sułkowskich. Wzniesiony w XIV wieku pełnił rolę śląskiej warowni granicznej. Od 1945 roku mieści się w nim Muzeum Okręgowe, potem przemianowane na Miejskie.
W 2 połowie XIX wieku Bielsko i Biała przeżywały rozkwit gospodarczy. Ze względu na profil produkcji, włókienniczy, Bielsko było nazywane śląskim Manchesterem. Bogaci przemysłowcy zbudowali w tamtym czasie okazałe siedziby oraz powstały szczególnej urody budynki publiczne inspirowane architekturą Wiednia. Nawet używano zamiennej nazwy Bielska- Mały Wiedeń.
W 2 połowie XX wieku w Bielsku-Białej produkowano Polskiego Fiata 126p. W Studiu Filmów Rysunkowych powstały takie postacie, jak Bolek i Lolek oraz Reksio.
Do zobaczenia.