Nie tak wielu ludzi wie, że obecnie w Poznaniu są właściwie dwa zamki. Być może więcej nawet zna Zamek Cesarski. Ten powstał w latach 1905-1910 dla ostatniego niemieckiego cesarza Wilhelma II. Potem Polska odzyskała niepodległość. Dziś działa tam znana i bardzo aktywna instytucja, Centrum Kultury Zamek.
Dzisiaj jednak zaprezentuję fotoreportaż z wieczornej wizyty na Wzgórzu Przemysła, na którym jest położony Zamek Królewski. Mieści się w nim Muzeum Sztuk Użytkowych, Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zamek jest też dobrym punktem widokowym, szczególnie na Stary Rynek.
Zamek Królewski w Poznaniu prawdopodobnie został wzniesiony w XIII wieku na polecenie Przemysła II. Niektórzy twierdzą, że ma on jeszcze starszą metrykę sięgającą czasów Przemysła I. Wiadomo, że w Zamku miało swe siedziby lub gościło wielu królów i książąt, jak Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Ludwik Węgierski, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Jan Olbracht, Zygmunt Stary, czy Eryk Pomorski, król Norwegii, Danii i Szwecji.
Zamek ten był kilkukrotnie niszczony, ostatni raz w czasie II wojny światowej w czasie walk o poznańską Cytadelę. Wtedy Wzgórze Przemysła oraz Zamek prawie całkowicie legł w gruzach od ognia artyleryjskiego. Z XII i XIV wieku pozostały zaledwie fundamenty pierwotnej budowli grube na 2 m oraz fragmenty niektórych ścian.
W 2002 roku utworzono Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu, który pozostawił sobie za cel powrót do dawnej jego świetności. W latach 2010-tych ostatecznie odbudowano Zamek. Mimo różnych ocen jego aktualnego wyglądu na pewno dobrze się stało, że dziś możemy go oglądać i odwiedzać.
Do zobaczenia.