Fotograficzne reminiscencje sprzed kilku lat są przypomnieniem ważnych wydarzeń z życia tego miasta powiatowego leżącego w Wielkopolsce nad rzeką Wrześnicą.
Na pierwszym zdjęciu przedstawiony jest Ratusz. Na długim muralu widzimy obrazy odnoszące się do strajku dzieci wrzesińskich z 1901 roku w obronie mowy polskiej w zaborze pruskim. Najbardziej znaczącym słowami są tu: obrona i dzieci.
Dalej można zobaczyć zdanie: „Nie należy dłużej czekać” obrazujące stan ducha i wolę działania Wielkopolan w końcu 1918 roku i na początku 1919. Batalion Wrzesiński z jego szlakiem bojowym. Są też wspomnienia drogi Armii Poznań, która na początku II wojny światowej we wrześniu 1939 roku walczyła z najeźdźcą hitlerowskim. Warto zauważyć, że autorami tego 30-metrowego muralu przy ulicy Gnieźnieńskiej byli członkowie Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań pod kierownictwem Jarka Czyża, a partnerem projektu – firma Enea. Prace te wykonano w związku ze 100-ciem wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które w 2018 roku obchodzono także we Wrześni.
Na końcu fotoreportażu zobaczycie zdjęcia nawiązujące do czasów PRL-u. Jaka jest waga tamtej symboliki i co nas z nią dziś łączy?
Do zobaczenia.