24 czerwca 1838 roku utworzono w Poznaniu Spółkę Akcyjną BAZAR. Powstała z inicjatywy lekarza i społecznika Karola Marcinkowskiego przy solidarnym współudziale innych znanych ludzi tamtego czasu. W 1842 roku stanął duży i reprezentacyjny hotel, w którym gościło później wiele znanych osobistości z całego świata. Bazar stał się centrum życia gospodarczego, kulturalnego i politycznego Polaków. Uznawano go za ostoję polskości w zaborze pruskim.
26 grudnia 1918 roku przybył do niego wielki polski pianista, kompozytor, mąż stanu i polityk, Ignacy Jan Paderewski. Po jego płomiennej mowie z balkonu poznańskiego Bazaru w dzień później rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie.
Dziś jest obchodzona rocznica wybuchu tego zwycięskiego Powstania.
Mniej znanym faktem jest, że za sprawą Ignacego Paderewskiego ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, Woodrow Wilson, w trakcie negocjacji traktatu wersalskiego w swoim orędziu umieścił punkt o niepodległości Polski. Niedługo później podobną deklarację złożyły rządy Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch. W efekcie tego w traktacie pokojowym kończącym I wojnę światową podpisanym ostatecznie 28 czerwca 1919 roku w Wersalu ostatecznie uznano niepodległość naszego kraju.
Moje zdjęcia przedstawiają Bazar współczesny oraz widoki z jego okien.
Do zobaczenia.