Miłosław jest dziś niewielkim miasteczkiem położonym w Wielkopolsce w powiecie wrzesińskim. Leży nad rzeką Miłosławką. Otaczają je wzniesienia Ozu Wrzesińskiego długiego na 19 km. Stąd też okolice Miłosławia są atrakcyjne krajobrazowo i jest to dobre miejsce na aktywny kilkudniowy pobyt.
Choć pierwsza wzmianka o tej osadzie pochodzi z roku 1314 r., to jednak Miłosław bardziej znany jest dopiero ze zwycięskiej bitwy tamtejszych powstańców okresu Wiosny Ludów z wojskami pruskimi (słynni kosynierzy miłosławscy). Było to 30 kwietnia 1848 roku. W latach 1901-04 i 1906-07 w Miłosławiu miały miejsce strajki dzieci szkolnych.
Z zabytków miasteczka warto zobaczyć: późnogotycki kościół pw. św. Jakuba wzniesiony ok. 1620 r., obok neogotycką dzwonnicę z połowy XIX wieku, także kościół ewengelicki z 2 połowy XIX wieku, ale przede wszystkim pałac empirowy z XIX wieku wraz z rozległym parkiem bogatym w stawy, kanały, mostki i unikalne drzewa. Gospodarzami pałacu i parku były patriotycznie nastawione rodziny Mielżyńskich i Kościelskich. Nic dziwnego, że we wspomnianym parku w roku 1899 odsłonięto pierwszy na terenach polskich pomnik Juliusza Słowackiego. Obecny wtedy Henryk Sienkiewicz wygłosił płomienna mową na cześć mowy polskiej. Aktualnie w pałacu mieści się szkoła.
Do zobaczenia.