Prezentuję dziś nieco inny pomysł na wycieczkę. Chcę pokazać rezerwaty przyrody w dużym mieście, jakim są Kielce. Kto chce, może tam zwiedzić inne miejsca poczynając od Rynku.
Dlaczego taki mój wybór?
Bardzo lubię morze. A te rezerwaty odsłaniają geologiczną historię ziemi kieleckiej sprzed ponad 300 milionów lat. Wtedy na tych terenach szumiało morze, a klimat był podobny do dzisiejszego na Karaibach. Wówczas była tam południowa półkula Ziemi i pobliże równika.
Skąd taka wiedza?
Trochę o genezie kieleckich rezerwatach przyrody. W większości mieszczą się w dziurach, wyrobiskach, po dawnych odkrywkach, kamieniołomach. Dzięki działalności wydobywczej zdjęto pozostałości polodowcowe i… w ten prosty sposób można było zajrzeć w głąb historii Ziemi. O szczegółach więcej powiedzieliby geolodzy, petrolodzy, czy paleontolodzy. W każdym razie, odsłonięte zostały głębsze warstwy osadów z dawnych epok geologicznych. Wtedy udało się zidentyfikować pozostałości po koralowcach z ciepłych mórz i innych stworach żyjących we względnie płytkich morzach (gąbki, liliowce, ramienionogi, trylobity, ślimaki i ryby pancerne). Dziś wprawny obserwator podczas zwiedzania może zobaczyć tam stare skamieniałości.
Estetyka w rezerwacie
Tym, którzy nie lubią dziur, mimo wszystko polecam zaglądanie do wspomnianych rezerwatów… w porze zachodu słońca. .
Jakie to rezerwaty:
– Kadzielnia z amfiteatrem i jaskiniami (prawie w centrum Kielc),
– Wietrznia z Centrum Geoedukacji,
– Ślichowice z odsłoniętymi śladami ruchów górotwórczych (tzw. obalone fałdy, podręcznikowe przykłady),
– Biesak-Białogon z najstarszymi świętokrzyskimi skałami liczącymi 540 mln. lat,
-Karczówka (ślady po wydobywaniu rud ołowiu sprzed kilku wieków).
Przez Kielce przebiega Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny.
Na zdjęciach fotograficznych jest wiele ujęć zabytków. To dla zwolenników „tradycyjnych” atrakcji.
Do zobaczenia.