Międzyrzecz jest miastem powiatowym położonym w województwie lubuskim, nad rzeką Obrą. Zamieszkuje je prawie 18 tys. osób.
Ma ono ponad 1000-letnią historię. Pierwsze osadnictwo na tym terenie datuje się na wieki VI-VIII n. e. W połowie X wieku tamtejszy gródek został zbrojnie włączony do państwa Mieszka I. W 1001 roku na zaproszenie Bolesława Chrobrego w lesie niedaleko grodu osiedlili się mnisi benedyktyńscy. Rok później zostali zamordowani i odtąd czczeni są jako Pięciu Braci Męczenników. W 1248 roku Międzyrzecz był lokowany na prawie magdeburskim. Na polecenie Kazimierza Wielkiego w miejscu grodu wybudowano ceglany zamek. Późniejsze losy zamku i Międzyrzecza są skomplikowane.
Dziś do Międzyrzecza można dojechać samochodem lub koleją. Jest położony przy trasie kolejowej ze Zbąszynka do Gorzowa Wielkopolskiego. Dojeżdżając tam koleją warto wziąć ze sobą rower. W okolicach Międzyrzecza jest wiele pięknych lasów, rzek i jezior. To zdecydowanie dobre miejsca na kilkudniowy, lub dłuższy i przede wszystkim aktywny pobyt.
W czasie odwiedzin Międzyrzecza w czerwcu 2019 roku dane mi było fotografować Paradę Parowozów. Towarzyszyły jej inne imprezy, w tym wystawa zabytkowego sprzętu przeciwpożarowego, motocykli, różne atrakcje dla dzieci i dorosłych.
W 2020 i 2021 roku ze względów epidemicznych Parady się nie odbyły. Pozostało zaprezentować zdjęciowe wspomnienia z miasta.
W podnóża ruin średniowiecznego zamku płynie urocza rzeka, Obra. W pobliżu jej brzegów można sobie siąść i pooglądać przesuwające się wody tej rzeki, a od czasu do czasu, amatorów kajakowania.
Do zobaczenia.