Myślę o Zamku Ogrodzieniec, największych ruinach na Szlaku Orlich Gniazd, województwo śląskie. Najłatwiej dojechać tam z Zawiercia autobusem nr 7 albo busami. Przystanek Podzamcze. Niezbyt daleko jest też z Krakowa.
W piątki odbywa się nocne zwiedzanie tajemniczych ruin zamczyska. Pokazy konne i rycerskie zdarzają się w niedziele. A na najbliższą sobotę przygotowują Zamkową Fiestę Balonową. Jest też Park Ogrodzieniec, atrakcja dla najmłodszych. Bardzo ciekawy jest Park Doświadczeń Fizycznych. Można obejrzeć miniatury okolicznych zamków. Amatorzy skamielin mogą ich sporo znaleźć na niedalekich polach, szczególnie na miedzach w miejscach gromadzenia kamieni polnych. Warto jednak robić to w zgodzie z tutejszymi gospodarzami.
Zamek Ogrodzieniec to wielka budowla pięknie wkomponowana w białe ostańce skalne. Całość otoczona murem. Najpierw trafiamy na rozlegle przedzamcze. Stąd widoczne są fantastyczne kształty wapiennych skałek o nazwach: Wielbłąd, Lalka-Korkociąg, Sfinks. Zanim wejdziemy do Zamku niejednego skusi Wystawa Narzędzi Tortur.
Prawdopodobnie już w XII wieku istniał tu gród. Według legendy, stacjonowali tam rycerze trudniący się rozbójnictwem. Później Kazimierz Wielki zlecił postawienie kamiennej warowni. Jej własność zmieniała się aż do roku 1523. Wtedy zamek został wykupiony przez możnego krakowianina, Jana Bonera. Rozebrano gotycką warownię i na jej miejscu wzniesiono okazałą renesansową rezydencję Bonerów i Jana Firleja (w 1543 r.). W swoim przepychu miała ona być konkurencją dla Zamku na Wawelu. Przetrwała nieco ponad wiek, kiedy została zniszczona w czasie potopu szwedzkiego. W końcu popadła w ruinę.
Zamek Ogrodzieniec posłużył Andrzejowi Wajdzie jako sceneria do filmu „Zemsta”. Kręcono w nim sceny do serialu „Janosik” w reżyserii Jerzego Passendorfera. W 2019 roku Zamek był planem filmowego serialu ,,Wiedźmin” wyprodukowanego przez platform Netflix.
W okolicach niedalekiej Góry Birów można znaleźć cmentarzysko kurhanowe.
Do zobaczenia.