Kamień Pomorski to historyczne miasto o ponad 1000-letniej historii. Początki grodu Wolinian datowane są na IX wiek. W wieku XII Kamień stał się siedzibą biskupów, a także członkiem Hanzy. To pierwsza znana stolica Pomorza.
Dzisiejszy Kamień Pomorski jest miastem powiatowym leżącym w województwie zachodniopomorskim zamieszkałym przez 9 tys. ludzi. Pięknie położone leży nad Zalewem Kamieńskim. Blisko stąd do Bałtyku. Na trasie wodnej do Dziwnowa regularnie kursują statki wycieczkowe będąc jedną z większych atrakcji.
Większość zabytków Kamienia skupiona jest w okolicach Rynku z gotyckim ceglanym Ratuszem, którego początki datuje się na XIII wiek. Najbardziej znana to Katedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Jej budowę prowadzono od XII wieku do XV. Styl architektoniczny: romańsko-gotycki. Cenne barokowe organy sprawiają, że cyklicznie co roku w Katedrze odbywały się koncerty Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.
W pobliżu Zalewu można zobaczyć fragmenty średniowiecznych fortyfikacji miejskich, obok nich machiny oblężnicze, wyeksponowaną na wolnym powietrzu pozostałości XIX-wiecznego żaglowca, a w części zachodniej okazałą Basztę Piastowską z wieżą widokową. Obok Brama Wolińska, obie z XIV wieku. Wewnątrz tej Baszty mieści się Muzeum Kamieni. Są tam prezentowane rzadkie minerały, skamieniałości, kamienie szlachetne i półszlachetne, kości dinozaurów, również meteoryty. Na wzgórzu Żalnik odkryto cmentarzysko z czasów przedchrześcijańskich.
Bezpośrednio nad samym Zalewem znajduje się port, w którym cumuje mnóstwo kolorowych żaglówek. Z portu można wypłynąć w turystyczny rejs statkiem do Dziwnowa i z powrotem. Albo zażyć przyjemności żeglowania, windsurfingu, jazdy na skuterze wodnym, kajakarstwa, czy wędkowania.
Łagodny morski klimat w każdej porze roku sprzyja zdrowiu oraz leczeniu różnych dolegliwości zdrowotnych. Kamieńskie sanatoria korzystają z miejscowych cennych złóż borowiny i solanek.
W Kamieniu Pomorskim czuje się przyjazną atmosferę dla wszystkich odwiedzających to wyjątkowe miasto. Trudno znaleźć w nim miejsca zatłoczone turystami. Chętni mogą szybko dopłynąć albo dojechać nad Bałtyk.
Inną tutejszą atrakcją jest Wyspa Chrząszczewska, na którą łatwo dostać się przez długi most. Nie brak tam malowniczych krajobrazów. Niedaleko północnych brzegów tej wyspy we wodzie zobaczymy wielki granitowy odłam skalny dziś już tylko o obwodzie 20 m, zwany Królewskim Głazem. Nazwę Kamienia Pomorskiego łączy się właśnie z tym Głazem.
Do zobaczenia.