To właściwie miasteczko położone na Mierzei Wiślanej, czyli między Zatoką Gdańską, a Zalewem Wiślanym, w województwie pomorskim. Mamy tam port i 4 przystanie morskie oraz kąpielisko o długości prawie 2 km. Chętni mogą skorzystać ze statków żeglugi przybrzeżnej do Elbląga, Fromborka, Tolkmicka, lub podjechać do niedalekiego Trójmiasta czy na Żuławy Wiślane i do Malborka, albo do Rezerwatu Przyrody w Kętach Rybackich (kormorany czarne i czaple siwe). Wybór miejsc na wycieczki jest bardzo duży. Krynica Morska z uwagi na swój słoneczny i wyjątkowo łagodny klimat ma status uzdrowiska. Wypoczynkowi sprzyja oddalenie od większych ośrodków miejskich i komunikacyjnych. Czasami można spotkać w niej dzikie zwierzęta, stąd w Krynicy znajduje się wyjątkowy Pomnik Stadka Dzików. Jest też specjalna dedykowana Ławeczka dla Zakochanych w Krynicy Morskiej, dobre miejsce na pamiątkowe zdjęcie. Niedaleko Krynicy znajdziemy Rezerwat Buki Mierzei Wiślanej (200-letnie okazy). Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej miasta http://krynicamorska.tv/
Mierzeja Wiślana to stosunkowo wąski (1-2 km) i długi pas lądu (96 km), a właściwie piasków tu i tam pokrytych roślinnością. Wschodnia część Mierzei należy do Rosji. Po dłuższym spacerze ku wschodowi napotkalibyśmy granicę, ale obecnie w czasie prowadzonych prac przekopowych, można dojść najwyżej w okolice nowo tworzonego kanału żeglownego mającego połączyć Zatokę z Zalewem.
Mierzeja Wiślana swoim kształtem i genezą przypomina Półwysep Helski. Jeszcze kilka wieków temu było tak sporo piaszczystych wysp, które w miarę działalności wiatru i fal z czasem połączyły się tworząc jedną długą mierzeję. Poza kilkoma miejscowościami wypoczynkowymi nie ma tam urbanizacji. Miejsce to jest wręcz stworzone do dalszych lub bliższych spacerów oraz uprawiania sportów wodnych. Jest też okazja do zbierania bursztynu (pod wodorostami wyrzuconymi na brzeg w czasie burzy albo nawet w płytkiej wodzie). Po lekkim potarciu nagrzewają się i czuć zapach żywicy. W niektórych rejonach Mierzei wydmy spiętrzają się tworząc swoiste piaskowe góry, np. oddalony kilka kilometrów od Krynicy Wielbłądzi Garb (56 m n.p.m.). Z jego szczytu widać zarówno Zatokę Gdańską, jak i Zalew Wiślany. Podobnie dalekimi widokami możemy cieszyć się z Latarni Morskiej w Krynicy (25 m wysokości). Zasięg jej świateł wynosi 36 km.
Dziękuję Urzędowi Miasta za udostępnienie niektórych zdjęć i udzielone informacje.
Do zobaczenia.