Myślę o pieszej wędrówce z początkiem w miejscowości Lubin leżącej na południu wyspy Wolin nad Zalewem Szczecińskim. Do Lubina łatwo dojechać z Międzyzdrojów, które są również metą proponowanego wypadu. Kilkanaście kilometrów wśród przyrody Wolińskiego Parku Narodowego. Cała trasa jest zróżnicowana terenowo.
Najpierw można zejść aż do samego Zalewu Szczecińskiego. Znajdziemy tam niewielką plażę pokrytą muszelkami i kamykami. Fale raczej niewielkie, a wody Zalewu są nieco porośnięte trzcinami.
Potem dochodzimy do specjalnego punktu widokowego z panoramą na spore i liczne trzcinowe wyspy. W okresie wegetacji na te trawiaste wyspy przywożone są krówki i tam pasą się. Wracając myślą do punktu widokowego zwanego Grodziskiem, to można tam też zobaczyć pozostałości chyba najstarszej pomorskiej świątyni i grodu z XII wieku odkopane przez archeologów.
Niedaleko stamtąd jest kościół Matki Bożej Jasnogórskiej, neogotycki, wzniesiony w latach 1858-62. Wybudowano go na miejscu starego kościoła św. Mikołaja z 1124 roku. Warta uwagi jest chrzcielnica z czasów Ottona z Bambergu, który jest uważany za ojca chrzestnego Pomorza. Naczynie to wykonano z neolitycznych żaren. Lipa rosnąca przy kościele ma 650 cm obwodu i jest pomnikiem przyrody.
Wszedłszy na niebieski szlak turystyczny kierujący do Jeziora Turkusowego po niedługim czasie dochodzimy do Wzgórza Zielonka, 81 m. n. p. m. Widać stamtąd domy Lubina i oddalone trzcinowe wyspy na Zalewie.
Następna atrakcja to Jezioro Turkusowe położone wśród przyrody w zagłębieniu niedaleko miejscowości Wapnica. Wyjątkowa barwa jego wody jest wynikiem odbijania się promieni słonecznych od wapiennego białego dna jeziora. Jezioro Turkusowe jest pozostałością po zamkniętej tam w latach 50-tych XX wieku odkrywkowej kopalni kredy, która następnie wypełniła się wodą. Powierzchnia jeziora wynosi prawie 7 ha, a głębokość dochodzi do 22 m (kryptodepresja). Dookoła biegną szlaki turystyczne.
Inną mijaną atrakcją jest tajna hitlerowska broń V3. Konstrukcje z nią związane znajdują się w Zalesiu na południe od Międzyzdrojów. Broń ta została zniszczona przez lotnictwo brytyjskie w 1944 roku.
Do zobaczenia.