Stolica Kotliny Kłodzkiej. Te pięknie położone miasto zamieszkuje ponad 26 tys. ludzi. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi jeszcze z 981 roku. Ma bogatą historię z polskim rysem i akcentami czeskimi, pruskimi oraz austriackimi. Stąd też wiele w nim szacownych zabytków. Są one nie tylko pamiątką dawnych czasów, ale budzą podziw współczesnych swoim wyglądem i sztuką wykonania. Kłodzko do dziś posiada stary średniowieczny układ urbanistyczny miasta dostosowany do urozmaiconej rzeźby terenu. Dlatego nawet w samym centrum tej miejscowości występują duże różnice wysokości dochodzące do 61 m. Sporo tam stromych ulic i uliczek. Nysa Kłodzka i jej dopływy wiele razy powodowały w nim powodzie i podtopienia.
Z największych zabytków miasta wymieniłbym Twierdzę Kłodzką w formie bastionu wybudowaną na Górze Fortecznej, na której już w X wieku istniała drewniana osada obronna. Twierdza ma zachowany system obronny z przełomu XVII i XVIII wieków. Z jej poziomu widać jak na dłoni piękną panoramę licznie zamieszkałego miasta. A w nim cenne kościoły późnogotycki pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny (początki budowy w XIV wieku, ukończony w XVI wieku) i barokowy pw. Matki Boskiej Różańcowej z XVII wieku, także unikatowy gotycki most na Młynówce datowany na XII i XIII wiek z pięknymi barokowymi figurami, czy okazały ratusz z końca XIX wieku.
Z Kłodzka niedaleko do wielu ciekawych miast i osad Ziemi Kłodzkiej, takich jak Kudowa Zdrój, Międzygórze, Lądek-Zdrój, Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, Złoty Stok, czy Stronie Śląskie. Można też dotrzeć do wielu interesujących szlaków turystycznych i innych atrakcji regionu.
Do zobaczenia.