Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie to jeden z najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego, a nawet całego rejonu Morza Bałtyckiego. Jego wysokość wynosi 83,5 m. Dlatego jest on widoczny ze wszystkich dróg prowadzących do miasta.
Historia
Pierwsza świątynia powstała tu w 1242 roku. Była drewniana (lub zbudowana z granitowych ciosów). W jej miejsce w latach 1294 do 1324 wybudowano nowy kościół w stylu gotyckim. W roku 1534 po ustanowieniu na Pomorzu Reformacji stargardzki kościół przeszedł w posiadanie luteran. Po zniszczeniach II wojny światowej został ponownie odbudowany. W 1995 roku otrzymał tytuł kolegiaty. W 2010 roku Kolegiatę z murami obronnymi uznano za pomnik historii.
Wymiary
Długość tego kościoła wynosi 79,5 m, szerokość 37,8 m, a wysokość nawy – 32,5 m. Ten ostatni wymiar oznacza, że to najwyżej sklepiony kościół w Polsce. Wielkość świątyni wynikała z ambicji rajców stargardzkich, którzy chcieli mieć wspaniały kościół.
Wspomnienia fotograficzne
Dwukrotnie udało mi się sfotografować ten kościół od środka (w latach: 2010, 2019). Jej wystrój był wyjątkowy. Obecnie kolegiata jest remontowana. Dlatego proponuję obejrzenie historycznych już prawie zdjęć.
Mieszkańcom Stargardu gratuluję tak pięknego zabytku i świątyni.
Do zobaczenia.
Za miły wkład dokumentacji historycznej bardzo Panu dziękuję! To także ma ogromne znaczenie w popularyzacji naszego remontu „stulecia” Kolegiaty! Błogosławionych Świat Zmartwychwstania życzę ! Ks Janusz Posadzy
Dziękuję za życzenia i również życzę Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Odnośnie moich zdjęć to proszę wykorzystać je według woli. W przyszłości mam zamiar też przygotować publikację składającą się ze dawniejszych zdjęć Kolegiaty z zewnątrz oraz z wieży.
Przyznaję, że Stargardzianie kochają historię. Miasto jest piękne, więc nie dziwię się. Po publikacji zdjęć z wnętrza Kolegiaty widoczna była duża aktywność na Facebooku.