Piła jest największym miastem północnej Wielkopolski, swego czasu stolica województwa pilskiego. Wykształciła się z małej osady rybackiej na rzece. Założona w XIV wieku. W 1480 r. otrzymała tytuł miasta królewskiego. Piła została prawie całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej. Potem odbudowano ją. Obecnie mieszka tam ponad 73 tys. ludzi.
Miasto-ogród
Przez Piłę kilometrami przepływa rzeka Gwda. Wokół tych miejsc jest sporo terenów zielonych, w tym stary Park Miejski (12,2 ha). Spośród ponad 102 km² powierzchni miasta około połowę stanowią lasy i zadrzewienia. W granicach Piły jest położonych kilka pięknych jezior: Płotki, Rudnickie, Piaszczyste, Piaseczno, Bagienne, Okoniowe oraz rozległy sztuczny Zbiornik Koszycki (104 ha). Znaczny teren tego miasta zajmują obszary Natura 2000 („Puszcza nad Gwdą” i „Ostoja Pilska”).
Zwiedzanie
Ze względu na zniszczenia wojenne w Pile nie znajdziesz wiele zabytków. Najbardziej znanymi są muzea i XX-wieczny modernistyczny kościół pod wezwaniem św. Antoniego. W ołtarzu tego kościoła jest jeden z największych w Europie krucyfiksów wykonanych z jednego kawałka drewna, o wysokości 7 m.
Muzeum Okręgowe w Pile mieści się w XIX-wiecznym budynku położonym przy ulicy Browarnej 7. Zgromadzono tam wiele eksponatów znaczących dla miasta. Warto przy tym wspomnieć, że w latach 1934-39 w budynku dzisiejszego Muzeum mieścił się polski konsulat. Piła powróciła do Polski dopiero po II wojnie światowej.
Muzeum im. Stanisława Staszica znajduje się niedaleko, przy ulicy Browarnej 18. W tym szachulcowym budynku w 1775 roku urodził się Stanisław Staszic, najbardziej znany Pilanin.
Rezerwat „Kuźnik”
W północnej części miasta położony jest rezerwat krajobrazowy „Kuźnik”. Na 96 ha znajdziemy głęboką dolinę przy jeziorze Rudnickim. Wyżej, wzgórza morenowe. W granicach rezerwatu są jeziora: Duży i Mały Kuźnik. Okoliczne lasy charakteryzuje duże urozmaicenie. Nic dziwnego, że rezerwat ten, podobnie jak niedaleki Zbiornik Koszycki, są ulubionym miejscem rekreacyjnym tak dla Pilan, jak i gości.
Inny ciekawy rezerwat nosi nazwę „Nietoperze w Starym Browarze”.
Gwda
Ta rzeka ma 145 km długości, jest prawym dopływem Noteci. To długi szlak kajakowy. W Pile po Gwdzie pływa miejski tramwaj wodny. Jest to rodzaj publicznego transportu miejskiego, ale również atrakcja turystyczna. W którym z miast jest taki tramwaj?
Polecam spacer wzdłuż Gwdy. Moim zdaniem, najciekawszy jest odcinek w południowej części miasta, szczególnie od Kaliny, aż do samego ujścia. Rzeka tam silnie meandruje.
Park Miejski im. Stanisława Staszica
Jest to zabytkowy park położony niedaleko centrum przy alei Wojska Polskiego (11,63 ha). Założono go w 1900 roku (według niektórych w 1896). Należy do najstarszych parków miejskich w Wielkopolsce. Co ciekawe można się w nim poruszać rowerem (szlak). W parku rosną okazałe drzewa, jak klony srebrzyste (te od syropu klonowego, obwód do 520 cm), topole czarne (do 461 cm), są też aleje: klonowa, wiązowa i grabowa, a także ciekawe obiekty małej architektury oraz staw. Gratka dla szukających wytchnienia i… bajek. Zobaczycie tam duże tablice z ciekawymi „Dendrobajkami pilskimi”. Treść ubarwiona przeróżnymi zabawnymi historiami dotyczy rosnących obok drzew.
Można też pospacerować po innym interesującym miejscu zwanym Parkiem na Wyspie.
Baza wypadowa
Piłę warto potraktować jako bazę noclegową na dłuższy pobyt w jej okolicach. Szczególnie polecam wypoczynek pieszy lub rowerowy. Trasy turystyczne są rozbudowane. Łatwo podjechać koleją w różnych kierunkach i dzień w dzień można robić coraz to inne atrakcyjne wycieczki. Sugerowane kierunki to: na Jastrowie i Szczecinek, na Wałcz, Ujście, Złotów, Trzciankę i Osiek nad Notecią.
Do zobaczenia.