Po drodze…
z Krotoszyna do Jarocina trafisz do Koźmina Wielkopolskiego. Leży w powiecie krotoszyńskim. Liczy sobie blisko 7 tysięcy mieszkańców. To znaczący ośrodek w południowej części Wielkopolski.
Historia w pigułce
Początki Koźmina sięgają XII wieku. Wtedy nad Orlą, dopływem Baryczy, istniały gród i podgrodzie. Około 1300 roku po raz pierwszy użyto zlatynizowanej i staropolskiej nazwy miasta, Cosmin. Miało to miejsce w średniowiecznym łacińskim dziele o życiu św. Jadwigi Śląskiej pn. „Vita Santae Hedwigis”. Dzieje Koźmina przez minione wieki były skomplikowane i nieraz trudne. Od 1 stycznia 1997 roku pełna nazwa miasta brzmi Koźmin Wielkopolski.
Zeszłoroczne odwiedziny
Nie dane mi było zatrzymać się tam na dłużej, zaledwie jeden zimowy wieczór. W ubiegłym roku. Zaskoczył mnie przyjemnie, choć niewiele w nim mogłem wtedy zobaczyć. Po wyjeździe obiecałem sobie powrócić tam i pooglądać przynajmniej jego zabytki. Czyli zamek wzniesiony w XIV wieku, w którym dziś mieści się Muzeum Ziemi Koźmińskiej, stare kościoły, cmentarz żydowski (kirkut), zabytkowy wiatrak koźlak, park i oczywiście raz jeszcze…
Stary Rynek
Większość moich zdjęć zrobione zostało właśnie na Rynku. Tak pięknie prezentowały się zamontowane tam świąteczne iluminacje, że na inne miejsca nie pozostało już czasu. Obecny Stary Rynek to dawniejszy główny plac miasta średniowiecznego. Są jeszcze Nowy Rynek, obecne centrum miasta i Zielony Rynek (ślady osadnictwa niemieckiego).
„Świetlna Stolica Polski”
To nazwa konkursu, o którym więcej na stronie internetowej https://swiecsie.se.pl/plebiscyt-miast/
W tegorocznej jego edycji uczestniczy również Koźmin Wielkopolski. Burmistrz Miasta i Gminy zgłosił do plebiscytu miast świąteczną iluminację Starego Rynku. Internauci zaproszeni są do oddawania głosów. Głosowanie na pierwszym etapie, wojewódzkim, ma odbywać się do dnia 7 stycznia 2021 roku. Potem będzie etap ogólnopolski. Zachęcam Was do głosowania na Koźmin Wielkopolski.
Pozdrawiam świątecznie i do zobaczenia.