Historia dalsza i bliższa
Według starożytnego przekazu geografa aleksandryjskiego Klaudiusza Ptolemeusza z II wieku n. e., na bursztynowym szlaku prowadzącym z południa Europy nad Bałtyk istniała osada o nazwie Kalisia. Tak to uznano Kalisz za najstarsze miasto w Polsce. W taki właśnie sposób określał Kalisz dawny polski kronikarz, Jan Długosz. A po nim inni. Na ten temat toczą się jednak spory.
Z badań archeologicznych wynika, że w kaliskich Piwonicach istniało osadnictwo starsze od ptolemeuszowego przekazu, bo już od neolitu i trwało tam aż do wczesnego średniowiecza. Na Zawodziu oraz Ogrodach, to nazwy kaliskich osiedli, odkryto pozostałości starych osad z wieków VI i VII n. e. W istniejącym obecnie Rezerwacie Archeologicznym na kaliskim Zawodziu odtworzono średniowieczną warownię.
Położenie dzisiejszego centrum Kalisza przy rzece Prośnie nie jest przypadkowe, bowiem na piaszczystej wyspie na tej rzece w latach 60-tych IX wieku wybudowano gród. O tej historii oraz późniejszej piastowskiej można by wiele napisać.
Miano
Nazwę miasta wywodzi się od słowa oznaczającego bagno, mokradło. Tamtejsze pierwotnie podmokłe tereny zostały osuszone, a przepływającą przez miasto Prosnę z czasem uregulowano. Ciekawostką jest niewielka elektrownia wodna na Prośnie znajdująca się w zasadzie w centrum Kalisza. Jedno z prezentowanych zdjęć nocnych z kolorowymi smugami na rzece wykonałem z miejsca właśnie przy tejże elektrowni.
Obecnie
Dzisiejszy Kalisz jest drugim co do ilości mieszkańców miastem Wielkopolski. To znaczący ośrodek przemysłowo-usługowy oraz kulturalny. Zamieszkuje go ok. 100 tys. ludzi. Leży w południowo-wschodniej części ziem wielkopolskich.
Jest w nim wiele interesujących miejsc wartych zobaczenia, liczne zabytki architektury, muzea, stary park. Można się dowiedzieć o nich także z przewodników i najróżniejszych innych źródeł, również internetowych.
Zaskoczenie
Mnie Kalisz zaskoczył może 20 lat temu. Delegatura mojej byłej firmy znajdowała się w tym mieście, można powiedzieć, na prawosławnej plebani przy ulicy Niecałej. Stamtąd było blisko do zabytkowego centrum miasta i pięknego miejskiego parku.
Odwiedziny
W zeszłym roku dane mi było kilkukrotnie odwiedzić Kalisz. Z tych wizyt przedstawiam głównie zdjęcia nocne. Faktycznie były one zrobione wieczorem, na co pozwala jesienna, czy zimowa pora, bo wtedy słońce zachodzi szybciej. W takiej przyciemnionej nieco scenerii odsłania się inny ciekawy obraz miasta.
Można też odwiedzić Kalisz z pielgrzymką do św. Józefa, który jest patronem tego miasta.
Z kolei, czy znacie historię szczypiorniaka, czyli piłki ręcznej, że bierze początek w Kaliszu i co ma z tym wspólnego kaliskie osiedle Szczypiorno?
W pobliżu
Z Kalisza blisko do kilku innych atrakcyjnych miejscowości, jak Gołuchów, ale i Russów, Nowe Skalmierzyce, czy Koźminek.
Do zobaczenia.