Przepisy antycovidowe działają także w instytucjach kultury. Obecnie nie za wiele z nich zdecydowało się na organizację tradycyjnych swoich imprez z udziałem publiczności. Niektóre zmieniły formułę poprzednich wydarzeń i w ten sposób są nawiedzane przez zainteresowanych.
Dobrym przykładem takich inicjatyw jest Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Szreniawie k. Poznania. Od kilku tygodni „otwarli się dla Państwa pokazami”. Są to imprezy plenerowe. Z reguły odbywają się w sobotę i niedzielę.
W ubiegłą sobotę 29 sierpnia 2020 roku byłem na jednej z takich imprez pn. Żniwa w Szreniawie. Odbywała się na wolnym powietrzu. O pokazach tych więcej na moich fotografiach.
Myślę, że było fantastycznie. Gdzie dziś mieszczuchy zobaczyłyby podobne widoki. Dla niektórych była to okazja do wzruszenia się przeszłością, którą przeżywali. Takie wspomnienia stanowią część życia całkiem wielu ludzi. Gdzie i w jaki sposób pokazać dzieciom oraz młodzieży tamte sprawy. Dlaczego chleb nie pochodzi ze sklepu. A więc były pokazy: prace żniwne i pożniwne na polu, młócenie, czyszczenie i rozdrabnianie zboża, twórcy ludowi.
W sobotę na Żniwach w Szreniawie nie było aż tak dużo publiczności. Przyszły jednak całe rodziny, z małymi dziećmi. W pewnym momencie mogli wejść do starego traktora, na historyczny kombajn Bizon, zrobić sobie zdjęcia, pomóc w zbiorze zboża, czy pogłaskać prawdziwego konia. Tradycje i zabawy dożynkowe w atrakcyjny sposób prezentował Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej „Poligrodzianie”. Tyle w tym radości i piękna.
Kto chciał, mógł zajrzeć do straganów i zobaczyć, jak robi się wieniec dożynkowy, rzeźbi w drewnie, wykonuje frywolitki; albo kupić pamiątkę.
Myślę, że w obecnym czasie wszystko to bardzo ubogaca każdego, kto zachce uczestniczyć w zabawie.
Z drugiej strony, zdałem sobie sprawę z różnorodnych propozycji kulturalnych, z jakich chociażby rok temu można było skorzystać.
Dlatego dziękuję Muzeum za pomysłowość i dobrą wolę otwarcia na innych, a jego pracownikom za zaangażowanie i miłe podejście do gości. Już czekam na następne imprezy. Na stronie internetowej Muzeum można znaleźć potrzebne informacje.
Do zobaczenia.