Za jedną z największych atrakcji Krakowa uchodzą Szopki krakowskie. I słusznie. Są to bardzo szczególne dzieła przedstawiające szopkę bożonarodzeniową lub misteria tego okresu roku. W oryginalnej fantazyjnej formie nawiązują do bogatej architektury starego Krakowa. Wiele w nich wież, elementy najbardziej znanych kościołów, także postaci rzeczywistych i legend tego królewskiego miasta. Szopki charakteryzują bogate zdobienia.
Wszystko to zdecydowało o wpisaniu szopek krakowskich jako zjawiska na reprezentatywną listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.
Od dawna chciałem je zobaczyć właśnie w okresie bożonarodzeniowym, kiedy odbywa się konkurs na najpiękniejszą szopkę.
Dziś nie jest to takie łatwe ze zrozumiałych przecież względów. Tegoroczny konkurs został już rozstrzygnięty, a szopki czekają na lepsze czasy w Muzeum Krakowa. Można je odwiedzać online na muzealnych internetowych stronach, m. in. w Celestatacie.
Wystawa szopek w 2018 roku
Ja przedstawiam wspomnienia z poprzedniej wystawy szopek krakowskich z 2018 roku, którą urządzono w salach muzealnych Celestatu. Dziękuję tej instytucji na zgodę na publikację fotopamiątek z minionej wystawy. Chcę również podziękować wszystkim wykonawcom tych pięknych szopek i serdecznie pogratulować.
Dziś…
szopki krakowskie są zgromadzone w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, a także w Muzeum Etnograficznym. Aktualnie muzea są zamknięte. Za to w różnych miejscach Starego Miasta w Krakowie jest wystawionych 40 poprzedniorocznych szopek (w specjalnie przygotowanych ochronach z tworzywa ochronnego). Te można z łatwością obejrzeć (szlak szopkowy). Warto.
No i wspomnienia, jak w moim przypadku.
Miłego oglądania.