To pierwszy odcinek mojej serii postów blogowych. Zamierzam przedstawić cykl fotoreportaży prezentujących ciekawe miejsca regionu. Mam nadzieję, że posty spodobają się i zainspirują. Pamiętajmy o czasie, w którym żyjemy.
Dlaczego Gołuchów na początku?
To wielkopolska perełka. Leży nieco na uboczu, niemniej niedaleko Kalisza, może 16 km dogodną dojazdowo szosą. Jest położony wśród lasów nad rzeczką Ciemną, dopływem Prosny. To wieś gminna wzmiankowana od początku XIV wieku. W niej okazały zamek, dwa zacne muzea, wielki park krajobrazowy, żubry, a w końcu letnisko z kąpieliskiem nad jeziorem.
Genius loci, czyli duch miejsca.
Tego ducha można szukać cały dzień. Mam na myśli, że na Gołuchów trzeba przeznaczyć więcej czasu. Może być to wersja: indywidualna, rodzinna, dla miłośników natury, zamków, zwierząt, aktywnego wypoczynku, muzealna, romantyczna, zdjęciowa, a w lecie – letniskowa. Mnie najbardziej przypadła do gustu mieszanka, czyli wszystkiego po trochu.
Zamek w Gołuchowie
Został zbudowany ok. 1560 roku przez Leszczyńskich, w zamyśle jako budowla obronna. Później kilkukrotnie zmieniał właścicieli i był przebudowywany, z czasem też nieco podupadł. W takim stanie za sprawą Izabelii Czartoryskiej, żony Jana Działyńskiego, doszło do istotnych zmian (w latach 1872-85). W rezultacie przypomina on renesansowe zamki francuskie nad Loarą. Z inicjatywy Izabeli powstało w nim prywatne muzeum sztuki. Obecnie w kolekcji muzealnej jest choćby bogaty zbiór waz greckich. Co znamienne, mimo że Izabela Czartoryska zmarła we Francji, to jednak pochowano ją w Gołuchowie. Ta dzielna kobieta tam właśnie zostawiła swe serce i pasję. Dziś Zamek jest ważnym oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Park krajobrazowy
Jest on największym z parków w Wielkopolsce, o powierzchni ponad 160 ha. Rośnie tam ok. 600 gatunków drzew i krzewów, niektóre o pomnikowych rozmiarach. A staw i aleje. Czyli doskonały na spacery. Patrząc na to miejsce dostrzegam dobrą współpracę Muzeum Narodowego w Poznaniu z właścicielem parku, tj. Ośrodkiem Kultury Leśnej, a co za tym idzie z Lasami Państwowymi.
Muzeum Leśnictwa i Pokazowa Zagroda Zwierząt
W Parku znajdziesz Muzeum Leśnictwa, oczko w głowie wspomnianego Ośrodka Kultury Leśnej. Niedaleko stamtąd słynna Zagroda żubrów, jedyna taka w Wielkopolsce. Poza żubrami są w niej jeszcze daniele, koniki polskie i dziki. Możesz siedzieć tam godzinami.
Chyba że zechcesz przemierzyć jeszcze kilka kilometrów i znaleźć w lesie wielki odłam skalny, zwany Kamieniem św. Jadwigi, będący największym głazem narzutowym w Wielkopolsce. Ten pomnik przyrody ma 22 m obwodu, wysokość – 3,5 metra, a w ziemi jest zanurzony na 2 m.
Do zobaczenia.