Kilka dni temu przeszedłem operację prawej ręki w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi w Poznaniu. Należy on do Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Czekając na zabieg zrobiłem nieco zdjęć fotograficznych. Z mojego okna było widać niektóre szczegóły neogotyckiej architektury szpitala.
Budynki, te najstarsze, oddano do użytku jako szkolne w 1871 roku. Przez 2 lata swoją służbę pełniły tam siostry ze Zgromadzenia Sacre Coeur (sercanki). W następstwie pruskiej polityki Kulturkampfu musiały się wyprowadzić. Po różnych kolejach losu, w 1920 roku przekazano całość budynków Uniwersytetowi Poznańskiemu z przeznaczeniem na klinikę ortopedyczną. Do dziś pełni ona tę rolę.
18, czy 20 listopada br. zdarzyły się pierwsze w Poznaniu opady śniegu. Stąd zdjęcia z parku szpitalnego.
Jeszcze o patronie szpitala, profesorze Wiktorze Dedze. Powstaniec Wielkopolski, lekarz Armii Pomorze walczący w czasie Kampanii Wrześniowej, lekarz szpitala polowego w czasie Powstania Warszawskiego. Po II wojnie światowej wiele zrobił nie tylko dla szpitala, ale i dla całej polskiej ortopedii, a także dla światowej. Jest też współtwórcą światowej rehabilitacji medycznej. Jako pierwszy został laureatem Orderu Uśmiechu. Zmarł w wieku 98 lat.
Na koniec jego wypowiedź: