Objezierze jest miejscowością ze stara metryką historyczną. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XII wieku. U swego zarania należało do zakonu Joannitów z Poznania.
Wyjątkową postacią rodu była Aniela Węgorzewska z Kwileckich, patriotka i miłośniczka sztuki.
W Objezierzu gościli m.in. Adam Mickiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Narcyza Żmichowska, Jan Ursyn Niemcewicz, Wincenty Pol, Władysław Syrokomla, Edmund Strzelecki, Marceli Motty, Marcin Rożek, czy Stefan Garczyński. Nasz największy poeta romantyczny był pod dużym wrażeniem tego miejsca. Uważa się, że spór Kwileckich z Turnami o pałac w Objezierzu stał się pierwowzorem sporu Sopliców z Horeszkami opisanego przez Mickiewicza w „Panu Tadeuszu”. Inną wyjątkową historią była miłość Pawła Edmunda Strzeleckiego do Adyny, czyli Aleksandry Katarzyny Turno. Miłość ta rozkwitła właśnie w Objezierzu. Na cześć ukochanej Strzelecki nadał jednemu z najwyższych szczytów w Australii nazwę, Adina Mount.
Przy pałacu jest interesujący park w stylu angielskim (6 ha). Teraz jest pełen jesiennych barw.
W 1817 roku z inicjatywy Niemcewicza oraz generałów Turno i Węgorzewskiego na wieść o śmierci Tadeusza Kościuszki z tyłu wspomnianego parku na cześć Naczelnika Insurekcji usypano kopiec. Przy nim przysięgali powstańcy 1846 roku. W latach międzywojennych XX wieku na tym miejscu usypano nowy kopiec istniejący do dnia dzisiejszego.
Pałac w Objezierzu był w posiadaniu Turnów aż do 1939 roku.
W czasie II wojny światowej wyposażenie pałacu zostało zagrabione przez Niemców. W 1945 roku zdarzył się tam pożar, z którego uratowano jedynie niewielką ilość książek. Te są dziś pod opieką Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Ocalałe obrazy trafiły do Muzeum Narodowego w Poznaniu. Pozostałe zabytki archeologiczne, broń i cenne zegary są obecnie eksponowane w pałacu w Rogalinie. Do dnia dzisiejszego na terenie objezierskich posiadłości mieści się szkoła.
Turnowie na nowo są dziś właścicielami pałacu. Wymaga on jednak remontu, na który potrzebne są znaczne środki finansowe. Zasługuje na to ze wszech miar.
Do zobaczenia.