Głogów jest miastem leżącym nad Odrą, w województwie dolnośląskim, zamieszkałym obecnie przez niemal 70 tys. ludzi. Pierwszy gród został tam założony w X wieku przez Słowian z plemienia Dziadoszan. Niektórzy twierdzą, że początki Głogowa są jednak o wiele starsze i sięgają II wieku n. e., kiedy to miała tam być osada o nazwie Lugidunum, znana ze słynnej mapy stworzonej przez Klaudiusza Ptolomeusza.
Dziś jednak nie o tym, a o Zamku Książąt Głogowskich. Pierwszy drewniany jeszcze zamek z murowaną wieżą wybudowano w Głogowie przy brodzie nad Odrą w połowie XIII wieku. Fundatorem jego był książę głogowski, Konrad I, syn Henryka II Pobożnego i królewny Anny, córki króla czeskiego, Przemysława Ottokara I. Zawiłości późniejszej historii pozostawiam Wam do samodzielnego zapoznania się. Tylko wspomnę, że w Zamku na przełomie wieków XV i XVI rezydował królewicz, Zygmunt Jagiellończyk, a o wiele później gościł Napoleon Bonaparte. Po przebudowach z XVII i XVIII wieku budowla nabrała charakteru rezydencji pałacowej.
W 1945 roku Zamek został zniszczony i pozostały z niego gruzy. Po katastrofalnych skutkach II wojny światowej początkowo chciano uczynić tam trwałą ruinę. W 1967 roku podjęto jednak decyzję o odbudowie.
Pamiątką najdawniejszej historii Zamku jest cylindryczna romańska wieża z XIII wieku. Jej wysokość to 36 m, a grubość murów wynosi 2,7 m.
W pomieszczeniach Zamku mieści się dziś Muzeum Archeologiczno-Historyczne oraz ma swą siedzibę Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.
Do zobaczenia.