a ściślej do Muzeum Archeologicznego w tej wsi. W gminie Gąsawa, powiecie żnińskim i w województwie kujawsko-pomorskim. Dzisiaj Pałuki.
W rezerwacie archeologicznym w Biskupinie (ponad 28 ha powierzchni) możemy zobaczyć pozostałości osady obronnej kultury łużyckiej datowanej na wczesną epokę żelaza. Osada ta została zniszczona prawdopodobnie przez Scytów. Według innego wyjaśnienia, osada kultury łużyckiej miała upaść na skutek zmian w terenie. W każdym razie było to zanim na terenach dzisiejszej Polski pojawili się Słowianie.
Dlaczego więc Biskupin jest ważnym miejscem na Szlaku Piastowskim. Okazało się, że te tereny upodobali sobie także Słowianie i później osiedlili na tym miejscu. Po prostu dobre lokum z nieprzeciętnymi walorami osadniczymi. Nawiasem mówiąc, najstarsze ślady obozowisk ludzkich sięgają tam grubo jeszcze przez osadą łużycką. Datowane są na 10-12. tyś. lat i należały do łowców reniferów.
Warto zauważyć, że chyba najmniej na wartości tej wybitnej lokalizacji poznali się domniemani najeźdźcy, czyli Scytowie. Zniszczyli dorobek osady łużyckiej i poszli dalej. W szerszej perspektywie niszczenie jest oględnie mówiąc najmniej wartościowe, wręcz odwrotnie, to przyczyna tragedii i nieszczęść.
Muzeum w Biskupinie od lat organizuje szereg interesujących imprez popularyzujących archeologię i dawne czasy. M. in. w dniach 13 i 14.07.24 r., czyli dzisiaj i jutro, odbędzie się tam jedna z nich pn. „Osada obronna na półwyspie”. Więcej informacji: https://biskupin.pl/podroze-w-czasie-osada-obronna-na-polwyspie-13-14-lipca-2024/
Zdjęcia wykonałem w czasie dawniejszej imprezy o takiej właśnie nazwie.
Nie zauważyłem, by ktoś prezentował znajdujące się na terenie Rezerwatu źródło żelaziste.
Dobrej soboty.