Bardzo lubię rzeki płynące lasami. Są niezwykłe, a przyroda wokół nich jest bujniejsza. Mają coś z raju, niby zaczarowana kraina zza siedmiu gór i siedmiu rzek.
Kiedyś, zanim regulacja wód nie była tak znaczna, domyślam się, że lasy wypełniało o wiele więcej wody (mokradła?). Współcześni ludzie mieliby chyba trudności, by odnaleźć rzeki podobne do dzisiejszych. Mało takich wtedy było, bo dominował raczej system rzeczny, czyli mnóstwo wody płynącej tu i tam. Powiedzielibyśmy, nieuporządkowana leśna dzicz. Zatrzęsienie wód. Jedne z drugimi krzyżowały się, rozwidlały, rozdzielały, a później łączyły. Ogromna ilość jezior i stawów.
Jakimś obrazem tego dawnego środowiska są dzisiaj rzeki leśne. Zachęcam do wędrówek z ich biegiem, choć przejścia takie nie zawsze będą łatwe. Trzeba się odpowiednio przygotować i być ostrożnym. Niemniej, „czekają przy nich” niesamowite wrażenia.
Wybrane rzeki przedstawiam w porządku alfabetycznym.
Bukówka, czasami nazywana Kamionką
Jest prawym dopływem Noteci. Ma prawie 50 km długości. Przepływa przez Puszczę Notecką.
Zadziwiła mnie głęboką doliną i bogactwem natury. Dojechałem do niej z Wielenia.

Drawa
Wypływa z terenu województwa zachodniopomorskiego. Ma ok. 200 km długości. Po swojej drodze pokonuje wiele jezior, płynie wśród rezerwatów przyrody i przez Drawieński Park Narodowy oraz poligon drawski. W pobliży brzegów są ruiny kilku zamków.
Najbardziej jest chyba znana kajakarzom. Kilka razy spływał nią wraz z młodzieżą ks. Karol Wojtyła, stąd szlak kajakowy po Drawie nazwano jego imieniem.
Zdjęcia wykonałem na wielkopolskim odcinku rzeki, zanim wpada do Noteci, której jest dopływem.



Płytnica
To prawy dopływ Gwdy długi na 59 km. Trudna dla kajakarzy. Prawdziwe wyzwanie.
Odwiedziłem jej odcinek od osady Brody dojeżdżając tam z Jastrowia. Płytnica płynie wśród gęstej przyrody. Sporo mokradeł. Za to unikalne widoki i grzyby (na zdjęciu ogromne kurki).


Rurzyca
To również prawy dopływ Gwdy. Ma ok. 25 km długości i przepływa przez liczne jeziora. Wokół rozległe rezerwaty przyrody.
Przy J. Krąpsko Średnie są pamiątki po ostatnich kajakach kard. K. Wojtyły. Wokół tego jeziora biegną interesujące szlaki turystyczne. Urozmaicony teren i znaczące jak na Wielkopolskę podejścia oraz zejścia.


Wełna
Prawy dopływ Warty długi na 118 km. Po drodze kilka rezerwatów przyrody. Malowniczy szlak kajakowy. Zaskakujące, że dolny bieg tej rzeki jest bystry, a dolny łagodniejszy.
Najatrakcyjniejszy dla mnie odcinek Wełny rozpoczyna się od osady Wełna, a kończy w Obornikach Wlkp.


Dobrej środy i wspaniałych wypraw.