System fortyfikacyjny Stargardu, zachodniopomorskie, to dzieła średniowiecza. Dla mnie, jedne z najbardziej okazałych znanych mi obronnych budowli w naszym kraju.
Miasta powstające w czasach średniowiecza zazwyczaj budowały mury, które je okalały. W murach były bramy, przez które można było wejść lub wjechać do środka, np. na targ. A na basztach broniono się przed nieprzyjaciółmi, gdy zaszła taka potrzeba. To system zapewniający bezpieczeństwo osady znany od setek lat i tysiącleci. Pozostałości tamtego świata są świadectwem dziejów ludzkości.
Brama Młyńska, symbol Stargardu (na zdjęciu tytułowym).
Wybudowano ją na początku XV wieku. Pierwotnie były tylko dwie wolnostojące wieże z obu brzegów Iny, dopływu Odry. Później wzniesiono most przez rzeką i połączono owe wieże. Obok stał młyn, stąd nazwa bramy. Strzegła ona dostępu do dawnego portu w Stargardzie, który należał wtedy do Hanzy. Pobierano tam opłaty.
Unikat w skali europejskiej.
Baszta Morze Czerwone.
Mówią, że to najokazalsza baszta miejska na terenie Polski. Wybudowano ją na początku XVI wieku. Ma wysokość 34 metrów. Zdjęcie niżej i tak będzie dalej.

Brama Pyrzycka.
Jedna z najpiękniejszych bram wjazdowych na Pomorzu. Początek budowy datuje się na XIII wiek.

Basteja
Wzniesiono ją w XVI wieku, kiedy nastał czas broni palnej. Wewnątrz była kiedyś platforma, aby ustawić tam armatę. Kto by pomyślał, prawda?
Dziś mieści się w miej placówka Muzeum Historycznego i Archeologicznego Stargardu. Kiedy byłem tam tydzień temu zauważyłem ogłoszenie z okazji Dnia Muzeów 18.05.24 r. Więcej informacji można znaleźć na: https://www.facebook.com/MuzeumStargard/?locale=pl_PL

Baszta Tkaczy, zwana inaczej Basztą Lodową
Wzniesioną ją w XV wieku. ma 31 m wysokości. W średniowieczu opiekował się nią cech tkaczy, a w XIX przechowywano w niej lód.


Baszta Jeńców
XIII-XV w. Cylindryczna budowla o wysokości 13 m.

Stare mury obronne z otworami strzelniczymi.
Przylegają do Baszty Jeńców.

Brama Wałowa
Wzniesiona została w kilku etapach (XV-XVII w.).
Tablica wskazuje, że ma w niej siedzibę Stargardzkie Stowarzyszenie miłośników Sztuk Plastycznych „Brama”.

Baszta Białogłówka
Zbudowano ją w XV wieku. 30 m wysokości. Biała jest stożkowate zwieńczenie tej bramy.


Do zobaczenia w starym zabytkowym Stargardzie.